Facebook Google+ Twitter

„Działaj lokalnie” – sposób na rozwój regionów

Coraz większe możliwości pozyskiwania funduszy na działalność wspierającą rozwój wsi i miasteczek sprawiają, że mieszkańcy tych miejscowości podejmują różne inicjatywy lokalne.

Może to być nasadzenie nowych drzew, projekt wytyczenia nowego szlaku turystycznego, promocja produktu lokalnego, imprezy wspierające ekologię, czy też różnego rodzaju zabawy i pikniki spełniające także funkcje edukacyjne.

Jednym ze źródeł finansowania tego typu projektów, umożliwiającym pozyskanie pieniędzy przez mieszkańców niewielkich miejscowości jest Program Działaj lokalnie realizowany od 2000 r. przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności

Finansowanie projektów polega na tym, że na poziomie gminnym i powiatowym prowadzone są lokalne konkursy grantowe organizowane przez Lokalne Organizacje Grantowe (LOG). Są to fundacje i stowarzyszenia, wspierające inicjatywy nie nastawione na zysk, których celem jest rozwiązywanie lokalnych problemów, a równocześnie zaspakajanie potrzeb danej społeczności i integracja mieszkańców danej miejscowości.

Jednym z najbardziej aktywnych regionów w Polsce w IV edycji "Działaj Lokalnie" był powiat kłodzki w województwie dolnośląskim. W sumie 40 projektów z tego regionu uzyskało finansowanie. Część z nich spełniła ważną rolę w aktywizowaniu lokalnych społeczności nie tylko do pracy społecznej, na przykład na rzecz dzieci niepełnosprawnych czy osób starszych, ale i do zarobkowej.

Tak było w przypadku projektu "Lawendowa Kotlina", który propagując uprawę ziół, ukazywał możliwość alternatywnych form zarobkowania i poszerzenia oferty turystycznej. Program "Siła kwiatów" umożliwił zatrudnienie osób bezrobotnych przy budowie szklarni do hodowli kwiatów na potrzeby gminy Bystrzyca. Na program "Nauka języka szansą na podjęcie pracy" składały się warsztaty z wychowania w przedsiębiorczości i zachowania na rynku pracy oraz kursów języka angielskiego i czeskiego, zakończonych egzaminem. Uczetnicy otrzymali certyfikaty, które mają im w przyszłości pomóc znaleźć pracę. Celem programu "Wypalaj glinę, nie łąki!" było ukazanie lokalnej społeczności, zwłaszcza kobietom i dzieciom, jak atrakacyjne mogą być na wsi zajęcia pozarolnicze. Zakupiono piec ceramiczny i zorganizowano warsztaty lepienia granków dla dzieci. Pomysłodawcy projektu "Tradycja- szansą i atrakcją ziemi kłodzkiej" chcieli zachęcić mieszkańców regionu do wytwarzania rękodzieła w oparciu o lokalne surowce. Przeprowadzono serię szkoleń, między innymi z bibułkarstwa, kuchni regionalnej i bukieciarstwa.

Wszystkie wyżej opisane projekty przyczyniły się do wzrostu przedsiębiorczości w regionie poprzez aktywizację mieszkańców poszczególnych miejscowości lub regionu. Projekty te będą procentować jeszcze przez wiele lat, część z nich zapewne znajdzie kontynuację w tym i przyszłych latach.

W tym roku, w ramach wiosennej edycji konkursu "Działaj lokalnie V" przyznano już 1 milion 655 tysięcy złotych na sfinansowanie około 450 lokalnych projektów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Super ciekawy temat+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozkręcasz się w temacie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.