Facebook Google+ Twitter

"Działaj lokalnie" w Dobkowie, krainie miodem płynącej

Projekt "Aleja drzew miododajnych - pożytek dla pszczół, pożytek dla ludzi" został zrealizowany w Dobkowie dzięki zaangażowaniu lidera pszczelarzy, Władysława Książczyka oraz mieszkańców wioski. Dobkowianie już myślą o kolejnych projektach...

Mijają trzy lata od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Mówi się w mediach o tym, jakie to Sadzonki młodych drzewek przywiezione zostały traktorem / Fot. Ewelina RozpędowskaNarada przed przystąpieniem do pracy / Fot. Ewelina Rozpędowska ma konsekwencje dla rozwoju miast. Tymczasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że także obszary wiejskie doświadczają szybkich przemian. Nasze członkostwo w UE pełni tu rolę aktywizującą. Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce i uczą się pisać projekty, by coraz lepiej wykorzystywać różne źródła finansowania.

Jednym z nieunijnych źródeł jest Program "Działaj lokalnie" .* Na poziomie gminnym i powiatowym prowadzone są lokalne konkursy grantowe organizowane przez Lokalne Organizacje Grantowe (LOG) **. W tym roku, w Władysław Książczyk, pomysłodawca i lider projektu, sadzi drzewko / Fot. Ewelina Rozpędowskaramach wiosennej edycji konkursu "Działaj lokalnie V" przyznano już 1 milion 655 tysięcy złotych na sfinansowanie około 450 lokalnych projektów. Jednym z nich jest projekt z Dobkowa: "Aleja drzew miododajnych - pożytek dla pszczół, pożytek dla ludzi", zgłoszony przez Stowarzyszenie Praca wre! / Fot. Ewelina Rozpędowska"Dobków", który zajął pierwsze miejsce w rankingu w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kaczawskie i otrzymał dotację w wysokości 3705,00 zł.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu był Władysław Książczyk, lider pszczelarzy w wiosce. Pomagało w jego przygotowywaniu wiele osób, m.in. Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy. Mieszkańcy wioski pomogli w posadzeniu ponad 130 drzewek . We wniosku wyraźnie sformułowany został problem - zniszczenie wielu gatunków drzew w wiosce z powodu starości oraz potrzeba - nasadzenie nowych drzew.

Wysoka ocena projektu wynika nie tylko z faktu, że został on znakomicie przygotowany, ale i z jego wielkiej wartości dla lokalnej społeczności. Wspólne zdjęcie po skończonej pracy. Udało się wyzwolić społeczną energię! / Fot. Ewelina Rozpędowska Drzewa miododajne dadzą pożytek zarówno pszczołom, jak i pszczelarzom - obecnie w liczbie dwunastu. Korzenie drzew będą zapobiegać przyspieszonej erozji gleby, a w przyszłości rząd okazałych lip będzie chronił domy przed silnymi podmuchami wiatru i oferował możliwość odpoczynku na ławeczkach, w cieniu rozłożystych koron.

Sadzenie ostatnich drzewek na Kaplicznej / Fot. Ewelina RozpędowskaDobków słynie jeszcze z dwóch rzeczy: ręcznie lepionej ceramiki i licznego zgrupowania zabytkowych kapliczek Nowo zasadzona aleja lipowa prowadzi pod jedną z kapliczek domkowych znajdującą się na wzgórzu Kapliczna, skąd roztacza się przepiękny widok na całe Pogórze Kaczawskie. Tędy będzie szła procesja podczas Drogi Krzyżowej na Kapliczną, tu też będzie można się wybrać na niedzielny spacer po mszy.
Panorama Pogórza i Gór Kaczawskich ze wzgórza Kapliczna w Dobkowie. Z lewej strony widok na aleję. / Fot. Adam Degler
Mieszkańcy wioski już myślą o kolejnych projektach, świadomi, że wzrośnie popularność Dobkowa jako miejsca wypoczynku. Turyści, zaintrygowani smakiem płynnego kaczawskiego złota, będą chcieli tu przyjechać, spróbować miodu prosto z pasieki i kupić ręcznie lepione naczynia do jego przechowywania. Aleja ma stać się częścią malowniczego szlaku z Dobkowa do Radzimowic i Wojcieszowa. Kiedy powstanie planowane Ekomuzeum Rzemiosła Dobków będzie jedną z najatrakcyjniejszych turystycznie wiosek na Pogórzu Kaczawskim.

Dobków może być wzorem dla innych wiosek w wykorzystywaniu szansy, jaką daje nie tylko członkostwo w Unii Europejskiej, ale i możliwość korzystania z różnych źródeł finansowania projektów oraz dowodem na to, że gdy na poziomie lokalnym ludzie biorą sprawy w swoje ręce, hasło "Wyzwolisz społeczną energię" staje się faktem.

Widok z Kaplicznej na zachodnią część Pogórza Kaczawskiego. Charakterystyczny stożek to Ostrzyca - wygasły wulkan / Fot. Adam Degler
* Program "Działaj lokalnie" jest realizowany od 2000 r. przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce , a finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności

**LOG (fundacje i stowarzyszenia) wspierają inicjatywy nie nastawione na zysk, których celem jest rozwiązywanie lokalnych problemów, zaspakajanie potrzeb danej społeczności i integracja mieszkańców danej miejscowości

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Kos
  • Kos
  • 08.10.2011 11:18

Właśnie usłyszałem w radiu Wrocław o nagrodzie, którą otrzymał Dobków, 1 miejsce w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska”. Moje gratulacje.
A najważniejsze w tym wszystkim jest to że ludzie uczą się działać razem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artukuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czesc Adam :) . ....zaskoczyles mnie mile tym artykulem o Dobkowie. Pozdrawiam serdecznie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

zdecydowany plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wobec tego przy tej okazji 1.05 składam naszym Informatykom moc serdecznych życzeń i "czołam pracy" :D

@Adam. Sorki ale widze ze ucieło mi pierwsza czesc wypowiedzi odnosnie samego artykułu. Brzmiało to mniej więcej tak: "Adamie brawo, powrót w wielkim stylu" Widze że dopiąłeś swego i pewnie zaczepiłeś o Radzimowice conie? :>"

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest przewidziane Marcinie, chwilka... Dajcie szansę informatykom...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A teraz offtopic:
1. Zrobiłeś super panoramę, tylko ograniczenia wyswietlania szerokosci uniemozliwiają zobaczenie jej w całej okazałości. Trzeba z tym do informatyków, bo też sie zastanawiałem nad dodaniem panoramy kiedys...
2. Co myślisz aby umożliwic pisanie czegoś pomiędzy artykułem a galeria. Czyli tekst u góry a pod spodem galeria, bo wiadomo, że jak do tekstu chce sie dac duzo zdjeć to sie wszystko rozjeżdza. Wiem ze planowane jest umożliwienie dodawnia ankiet do artykułów, wiec może byśmy postulowali tez o możliwosc dodawania galeryjek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.