Facebook Google+ Twitter

Działania Tuska mogą zagrozić monopolowi Rosji na eksport gazu

„Jakby nie rozwijał się kryzys na Ukrainie, jedno jest jasne: nadmierna zależność od rosyjskiej energii osłabia Europę”- cytuje Tuska rosyjska "Niezawisimaja Gazieta". Wg niej, Europa chce dokonać zamachu na gazowy monopol Rosji.

 / Fot. By Donald_Tusk,_Karlspreis_2010.JPG: Euku derivative work: Saibo (Δ) (Donald_Tusk,_Karlspreis_2010.JPG) [CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommJak czytamy w gazecieprawnej.pl, obawy Rosji ujawnione w artykule rosyjskiego pisma, związane są z przedstawionym przez Tuska pomysłem utworzenia unii energetycznej, a co za tym idzie europejskiej instytucji, która czuwałaby nad bezpieczeństwem energetycznym państw członkowskich oraz wyszukiwaniem alternatywnych od rosyjskich źródeł surowców.

Rosyjski dziennik zauważa, że jeśli plany Donalda Tuska zostaną zrealizowane, UE zacznie pozyskiwać surowce z innych źródeł oraz wykorzystywać własne złoża, co położy kres monopolowi Rosji.

Pomysł Tuska na europejską unię energetyczną opiera się na powołaniu specjalnej agencji, która kupowałaby gaz dla wszystkich państw członkowskich. Co więcej, premier zakłada zasadę solidarności, czyli jeśli jednemu państwu zabrakłoby surowca, inne udzieliłyby mu pomocy.

To Polska i Hiszpania wywierają największy nacisk w sprawie uniezależnienia się UE w kwestii dostaw surowców energetycznych. Hiszpania ma w tym swój własny interes - chce sama być alternatywą dla dostaw rosyjskiego gazu. Branża gazownicza Hiszpanii szacuje, że kraj byłby w stanie dostarczyć równowartość około 10% obecnych dostaw gazu z Rosji.

W 2011 r. 85% importowanego gazu dostarczonego było Polsce przez Gazprom. Rosja zaspokaja obecnie około jedną trzecią rocznego zapotrzebowania całej Unii na gaz ziemny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Co nieźle Panu w sumie wychodzi .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jest Pan premierem więc się nie załapiesz , pozostaje co najwyżej rżnięcie głupa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kaminski,ile daje Putin za te brednie ? ?,może ja też się załapie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikt tak pięknie nie zaśpiewa jak Słońce Peru.
A jaki to genialny plan dla UE ma nasz idol ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kabaretowych scenkach zdecydowanie prowadzi Jarosław Kaczyński . Wystarczy posłuchać wystąpień wyborczych . Kaczyński nie ma pomysłu na współpracę z Unią Europejską . Zwyczajnie na tym się nie zna . Zachowuje się jakby były wybory do naszego parlamentu . Taki ma program , program oparty na Smoleńsku i sprawach wewnętrznych . Europa to czarna magia dla tego środowiska . Eurosceptycyzm wychodzi na każdym kroku .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tusk zagrozić, miałby czym?
To nadworny pajac z którego wszyscy się śmieją.
Śpiewający pajac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.