Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18972 miejsce

Działanie fungicydów w niższych temperaturach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-03-25 13:58

Skuteczność zabiegów z użyciem środków ochrony roślin zależy w dużym stopniu od warunków pogodowych. Jeżeli terminem zabiegu fungicydowego jest wiosna, warto wybrać produkt o sprawdzonej skuteczności działania w niższych temperaturach.

Łagodne warunki atmosferyczne w okresie jesienno- zimowym powodują przezimowanie w stanie niemal nienaruszonym dużej ilości zarodników chorób grzybowych. Wówczas, już wczesną wiosną na roślinach zauważyć można pierwsze objawy chorób, co zmusza do natychmiastowego podjęcia działań ochronnych. Dużą niedogodnością w zabiegach przeprowadzanych wczesną wiosną jest nieprzewidywalność pogody, a co najważniejsze¬ – niskie temperatury.
Najbardziej optymalne warunki w jakich powinno się aplikować fungicydy to temperatura zakresie 15-20 stopni i zachmurzenie (przy braku opadów). Wtedy środek ochronny roślin działa najefektywniej i nie powoduje negatywnych skutków, jakie mogłyby się ujawnić w razie stosowania go w wyższych temperaturach. Stosowanie w zbyt niskich temperaturach środków grzybobójczych nie przynosi pożądanych efektów, ale istnieją fungicydy dające efekty w szerokim zakresie temperatur. Duett Star opracowany przez firmę BASF działa już w temperaturze od 10 stopni powyżej zera i zwalcza szerokie spektrum chorób zbóż, takich jak mączniak prawdziwy zbóż, rdza, rynchosporioza, czy septorioza paskowana liści. Szybka reakcja na choroby i możliwość aplikacji preparatu niezależnie od niskich temperatur uniezależnia od wiosennych i jesiennych kaprysów pogody oraz pozwala na ochronę od wczesnych etapów rozwoju rośliny.
Zakres temperaturowy działania fungicydów zależy głównie od substancji aktywnej oraz związków dodatkowych wspomagających działanie danego środka. Badania wykazały, że substancje czynne z grupy morfolin wykazują dużą skuteczność działania w niskich temperaturach i ułatwiają transport innych substancji – najczęściej stosowanych w chorobach zbóż triazoli. W wyżej wymienionym fungicydzie Duett Star połączenie substancji czynnych z grupy morfolin i triazoli pozwoliło na wypracowanie właściwości szczególnie pożądanych we wczesnych zabiegach ochronnych.
Wysokość temperatury w okresie wczesnowiosennych oprysków nie jest obojętna dla skuteczności działania substancji fungicydów. Istotne jest takie dobranie środków, w których przynajmniej jedna substancja czynna wykazuje odporność na niskie temperatury i umożliwia w pełni wykorzystać potencjał stosowanego środka.
(Klaudia Cena)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.