Facebook Google+ Twitter

Dzieci Bałut wracają do Łodzi. Odsłonięto kolejne cztery wizerunki polskich, żydowskich i romskich dzieci

Cztery nowe wizerunki przedstawiające polskie, żydowskie i romskie dzieci pojawiły się na łódzkich Bałutach. Przedsięwzięcie o nazwie "Dzieci Bałut - murale pamięci" w dzielnicy, której część hitlerowcy zamienili w getto dla ludności żydowskiej i cygańskiej, od trzech lat realizuje Stowarzyszenie "Na co dzień i od święta".

 / Fot. Łukasz Kasprzak (aip)Szablony do malowideł powstają na podstawie archiwalnych dokumentów i fotografii. Tam odnajdowane są wizerunki dawnych
mieszkańców Łodzi, którzy teraz niejako wracają do miejsca, z jakim byli związani. Przynoszą ze sobą pamięć mienionego czasu, do której uczą szacunku - tak streścić można ideę "Dzieci Bałut".

W czwartkowe południe odsłonięto kolejne cztery wizerunki. Na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Spacerowej 8 znajduje się wizerunek Dawida Sierakowiaka, autora "Dziennika. Pięciu zeszytów z łódzkiego getta" (niedawno wyszły w całości po polsku nakładem wydawnictwa Marginesy).

Wcześniej umieszczono tu wizerunek chłopaka mylonego z Sierakowiakiem. Dawid pod ten adres został przesiedlony wraz z rodziną. I stąd jego matka, Sura Ajdel z Churgelów, została zabrana przez gettową policję jako niby nienadająca się do pracy. Deportowano ją do obozu zagłady. Na kamienicy przy ul. Berlińskiego 15 i na domu przy ul. Zielnej 9 znajdziemy dziewczynki z fotografii Włodzimierza Pfeiffera z 1936 roku, zasłużonego księgarza, esperantysty i miłośnika Łodzi. Pod pierwszym adresem ujrzeć można dziewczynkę z pierwszego planu widoku na Plac Jojne Pilicera.

Natomiast przy ul. Przemysłowej 12 powstał mural przywołujący pamięć więźniów obozu dla dzieci polskich, jedynego obozu w III Rzeszy przeznaczonego tylko dla dzieci. Murale powstają według koncepcji łodzianki Katarzyny Tośty rękoma Piotra Saula (ASP we Wrocławiu) i Damiana Idzikowskiego (ASP w Łodzi).

(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Myslę że w wielu miastach taka akcja bylaby bardzo pocuczająca dla mlodego pokolenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.