Facebook Google+ Twitter

Dzieci bawią się w miasto. Nowy projekt edukacyjny

Urząd pracy, Urząd Miasta, rozgłośnia radiowa, cyrk, kawiarnia, a w roli zatrudnionych - dzieci. To nie Dzień Dziecka, lecz "Zabawa w miasto". W Runowie (pow. słupski) rozpoczął się 9-dniowy, polsko-niemiecki projekt edukacyjny.

 / Fot. screenshot ze strony projektuPrzez najbliższe dni na mapie naszego kraju gościć będzie jeszcze jedna miejscowość. To Wioska Dyla, namiotowe miasteczko powstałe na rzecz akcji "Zabawa w miasto", którą wspólnie realizuje Starostwo Powiatowe w Słupsku oraz jego niemiecki odpowiednik w Herzogtum Lauenburg.

Projekt "Zabawa w miasto" u naszych zachodnich sąsiadów funkcjonuje już od 11 lat. W Polsce gości on po raz pierwszy. Przez dziewięć kolejnych dni setka dzieci z okolic Słupska oraz z Niemiec będzie wcielała się w obywateli Wioski Dyla. Na specjalnie do tego celu ogrodzonym terenie w Runowie stanęło kilka namiotów - część z nich służyć będzie jako budynki mieszkalne, część zaś jako element zabudowy miejskiej.

Codziennie rano uczestników projektu budzić będą dźwięki radia nadającego z Wioski Dyla. Po śniadaniu najmłodsi skierują się do Urzędu Pracy, gdzie otrzymają karty pracy, a także skierowanie do jednego z kilkunastu warsztatów. Młodzi obywatele będą mogli spróbować swoich sił w wyplataniu wiklinowych koszyków, wcielić się w artystę cyrkowego czy teatralnego, a także (tu zapewne najbardziej ucieszą się dziewczynki) w kosmetyczkę i wizażystkę. Po zakończonym dniu pracy (codziennie dwa razy po dwie godziny) każdy obywatel otrzyma wypłatę w tutejszej walucie - Słupkach. Po zakończonym dniu pracy mieszkańcy Wioski Dyla spotykać się będą na centralnym placu swojej miejscowości, by tam wspólnie przedstawiać efekty swoich całodziennych wysiłków.

Wioska Dyla będzie miała także swoje władze. - Na drugi dzień przyjeździe każdy namiot wybierze przedstawiciela do Rady Miasta. Spośród radnych wybrany zostanie burmistrz, a wybory poprzedzi kilkudniowa kampania wyborcza - mówi Maria Matuszewska, koordynator projektu.

Jak przyznają organizatorzy, "Zabawa w miasto" to nie czas wakacyjnego odpoczynku i zabawy, lecz także możliwość zdobycia nowych doświadczeń i podszkolenia umiejętności języka niemieckiego. Praktycznie przez całą dobę dzieci komunikują się między sobą w języku niemieckim - zarówno podczas pracy jak i w chwilach odpoczynku, albowiem nie zostały rozlokowane w namiotach pod względem językowym.

Dziś uroczyście rozpoczęto funkcjonowanie Wioski Dyla. O tym jak zaaklimatyzowali się w niej uczestnicy projektu dowiemy się 26 lipca br., kiedy to odbędzie się Dzień VIP-a. Tego dnia poznamy także włodarzy miejscowości, którzy swoją nominację otrzymają z rąk starosty słupskiego, Sławomira Ziemianowicza.

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Słupsku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Projekt znakomity. Więcej takich przykładów.Jeszcze lepszy byłby projekt:"Dzieci bawią się na wsi" dla dzieci z miasta super nauka. Plan, zagospodarowanie czasu dzieciom, przydział funkcji na wsi jest sołtys i spełnienie się w powierzonej roli to duże przeżycie dla dziecka. Pamiętajmy: "Czego Jaś się nie nauczy tego JAN nie będzie umiał"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2010 08:25

I to jest to, o czym napisałem w swoim artykule "Społeczeństwo obywatelskie - w którym miejscu jesteśmy".
Jest to znakomity przykład aktywności społeczności lokalnej, brania spraw w swoje ręce i właściwego sposobu na korzystanie z wolności i demokracji. Czekam na następne pozytywne przykłady naszej dojrzałości społecznej.
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.