Facebook Google+ Twitter

Dzieci coraz częściej rezygnują z lekcji religii w szkole

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-18 08:42

Coraz więcej uczniów gimnazjów i liceów w dużych miastach rezygnuje z lekcji religii. Oficjalnie o problemie Kościół nie mówi, ale z naszych ustaleń wynika, że w szkołach w Łodzi, Warszawie czy we Wrocławiu aż połowa uczniów nie chodzi na katechezę.

Urodzeni po 1990 r. uczniowie coraz częściej rezygnują z lekcji religii. / Fot. Grzegorz Mehring/POLSKAW jednym z łódzkich liceów z religii zrezygnowała cała klasa. Dlatego metropolita łódzki abp Władysław Ziółek zwrócił się z wezwaniem do młodzieży i rodziców. Apeluje o udział w szkolnej katechezie.

Jeszcze dwa lata temu na religię chodziło ponad 90 proc. gimnazjalistów i licealistów. Teraz taka frekwencja jest już tylko w diecezjach południowej oraz wschodniej Polski, zamieszkanych przez najbardziej religijną ludność.

W dużych miastach zachodniej i centralnej części kraju z uczęszczania na lekcje religii rezygnują nawet wierzący i praktykujący uczniowie, co budzi szczególny niepokój duchownych. Choć młodzi deklarują, że regularnie chodzą do Kościoła, o szkolnej katechezie nie chcą słyszeć.

Powód? Zdaniem jezuity ojca Jacka Prusaka często decyduje o tym brak wspólnego języka z osobą prowadzącą zajęcia religii. Profesor Zbigniew Mikołejko, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, nie ma natomiast wątpliwości: w wielu przypadkach o rezygnacji z katechezy decyduje po prostu lenistwo. Na początku września uczniowie usłyszeli w szkołach, że teraz na ocenę z religii będą musieli zapracować. Katecheci podali im szczegółowe wymagania dotyczące materiału, który trzeba będzie opanować.

Ksiądz dr Krzysztof Kantowski, konsultor komisji wychowania katolickiego episkopatu, zwraca z kolei uwagę, że pokolenie wychowane po 1990 r. nie docenia roli Kościoła. Jego zdaniem młodzi sądzą, że całą wiedzę o życiu mogą znaleźć w internecie.

Coraz mniej uczniów w dużych miastach chce chodzić na religię. Ksiądz Włodzimierz Kujawin z wydziału katechetycznego kurii archidiecezji łódzkiej mówi, że w części szkół ponadgimnazjalnych rezygnuje z niej już ok. 30 proc. uczniów, w niektórych szkołach na Dolnym Śląsku szkolną katechezę lekceważy ponad połowa młodzieży.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Generalnie dobrze że młodzi potrafią zadecydować - wielu starszych narzeka na indoktrynacje sracje, jak to na religię dzisiaj dzieci są zmuszani chodzić, bo średnia, bo społeczeństwo...
Natomiast troszkę martwiące jest to rezygnowanie tych "praktykujących" z nazwy, wina leży w każdej z trzech stron: uczeń-katecheta-rodzic. Chociaż z drugiej strony jeśli praktykujący, a religia w szkole im nie odpowiada, to może korzystają z innych form zdobywania wiedzy dotyczącej swojej religii...

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobrze i źle - jak zawsze. to pierwsze bo [czytaj powyższy komentarz]. a źle, bo jaką alternatywę zaproponuje świat/życie/szkoła dla tych młodych ludzi szukających w życiu drogi ? tylko nie mówicie, ze rodzice, bo ci sami nie wiedzą, gdzie się podziać. religia - poza ewidentnymi bajkami - daje również kręgosłup moralny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, gdy przychodzi mądrość. Jeszcze lepiej, gdy przychodzi wcześniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.