Facebook Google+ Twitter

Dzieci coraz częściej rezygnują z lekcji religii w szkole

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-18 08:42

Coraz więcej uczniów gimnazjów i liceów w dużych miastach rezygnuje z lekcji religii. Oficjalnie o problemie Kościół nie mówi, ale z naszych ustaleń wynika, że w szkołach w Łodzi, Warszawie czy we Wrocławiu aż połowa uczniów nie chodzi na katechezę.

Urodzeni po 1990 r. uczniowie coraz częściej rezygnują z lekcji religii. / Fot. Grzegorz Mehring/POLSKAW jednym z łódzkich liceów z religii zrezygnowała cała klasa. Dlatego metropolita łódzki abp Władysław Ziółek zwrócił się z wezwaniem do młodzieży i rodziców. Apeluje o udział w szkolnej katechezie.

Jeszcze dwa lata temu na religię chodziło ponad 90 proc. gimnazjalistów i licealistów. Teraz taka frekwencja jest już tylko w diecezjach południowej oraz wschodniej Polski, zamieszkanych przez najbardziej religijną ludność.

W dużych miastach zachodniej i centralnej części kraju z uczęszczania na lekcje religii rezygnują nawet wierzący i praktykujący uczniowie, co budzi szczególny niepokój duchownych. Choć młodzi deklarują, że regularnie chodzą do Kościoła, o szkolnej katechezie nie chcą słyszeć.

Powód? Zdaniem jezuity ojca Jacka Prusaka często decyduje o tym brak wspólnego języka z osobą prowadzącą zajęcia religii. Profesor Zbigniew Mikołejko, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, nie ma natomiast wątpliwości: w wielu przypadkach o rezygnacji z katechezy decyduje po prostu lenistwo. Na początku września uczniowie usłyszeli w szkołach, że teraz na ocenę z religii będą musieli zapracować. Katecheci podali im szczegółowe wymagania dotyczące materiału, który trzeba będzie opanować.

Ksiądz dr Krzysztof Kantowski, konsultor komisji wychowania katolickiego episkopatu, zwraca z kolei uwagę, że pokolenie wychowane po 1990 r. nie docenia roli Kościoła. Jego zdaniem młodzi sądzą, że całą wiedzę o życiu mogą znaleźć w internecie.

Coraz mniej uczniów w dużych miastach chce chodzić na religię. Ksiądz Włodzimierz Kujawin z wydziału katechetycznego kurii archidiecezji łódzkiej mówi, że w części szkół ponadgimnazjalnych rezygnuje z niej już ok. 30 proc. uczniów, w niektórych szkołach na Dolnym Śląsku szkolną katechezę lekceważy ponad połowa młodzieży.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Generalnie dobrze że młodzi potrafią zadecydować - wielu starszych narzeka na indoktrynacje sracje, jak to na religię dzisiaj dzieci są zmuszani chodzić, bo średnia, bo społeczeństwo...
Natomiast troszkę martwiące jest to rezygnowanie tych "praktykujących" z nazwy, wina leży w każdej z trzech stron: uczeń-katecheta-rodzic. Chociaż z drugiej strony jeśli praktykujący, a religia w szkole im nie odpowiada, to może korzystają z innych form zdobywania wiedzy dotyczącej swojej religii...

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobrze i źle - jak zawsze. to pierwsze bo [czytaj powyższy komentarz]. a źle, bo jaką alternatywę zaproponuje świat/życie/szkoła dla tych młodych ludzi szukających w życiu drogi ? tylko nie mówicie, ze rodzice, bo ci sami nie wiedzą, gdzie się podziać. religia - poza ewidentnymi bajkami - daje również kręgosłup moralny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, gdy przychodzi mądrość. Jeszcze lepiej, gdy przychodzi wcześniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.