Facebook Google+ Twitter

Dzieci, czas spać - o reformach ministra Giertycha

Godzina bezpieczeństwa to propozycja ministra edukacji. Przychodzi taka godzina w ciągu doby, kiedy najwłaściwszym miejscem dla dziecka jest dom... Mają tego dopilnować samorządy.

Z pewnością będą głosy niezadowolenia w związku z elementem programu "Zero tolerancji dla przemocy".

Godzina bezpieczeństwa kojarzy się z godziną policyjną, ta - zbliża się grudzień - ze stanem wojennym, mapa skojarzeń dość negatywnie się rysuje... więc odrzucamy wszystko! To jedna z wersji, dość "fantastyczna", ale sądzę, że nie zabraknie obywatelom pomysłów w uzasadnianiu absurdalności projektu Romana Giertycha.

Nieletni, przebywający bez opieki w miejscach publicznych między godzinami 23 a 5 rano, mają być objęci specjalnym nadzorem. Słyszałam zarzut, że pomysł Giertycha wcale nie jest dla dobra młodzieży, ale właśnie obraca się przeciw dobru młodych ludzi, bo ogranicza ich wolność.

A może spokojnie zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka pytań? Kto ma czuwać na dziećmi w wieku np. 15 lat, które przesiadują w parkach z puszką piwa albo po północy wędrują ulicami miast (nie jest to bynajmniej koczowniczy styl życia, tylko okazyjne "imprezki"). Oczywiście obowiązek wychowania spoczywa na rodzicach. Jakie są realia, widzimy i słyszymy na ulicach. Jeśli rodzice nie są w stanie opiekować się dzieckiem - a nie należą do wyjątków rozmowy rodzica z nauczycielem: "Nie daję sobie z synem/córką rady" - może konieczna jest pomoc z zewnątrz w postaci konkretnej ustawy?

Oczywiście tego typu zakazów i nakazów nie powinno się traktować jako lekarstwa na bolączki wychowawcze. Jest to po prostu - wedle planu Giertycha - sposób na poprawienie bezpieczeństwa nas wszystkich (w tym samych nocnych wędrowników).

Trzeba podejmować próby rozwiązania problemów. To przynosi chyba więcej efektów niż ubolewanie i krytykowanie rzeczywistości, w której żyjemy. A w końcu to nasze czasy, nie cudze!Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

To głupi pomysł, po primo niezgodny z konstytutą o po drugie primo młodzieżówka LPR-U za dużo na oglądała się filmów archiwalnych o dobrych chłopcach z Hitlerjugend i teraz chce przywdziać podobne mundurki i musztrować innych żeby chodzili spać, kiedy Führer od edukacji se tego Zarzycy nie widzę powodu by uczciwi ludzie sam mam 20 lat musieli go słuchać, bo jeszcze chwila i zaczęli na widok naszego Führer od edukacji wyciągać rękę do góry jak w filmie dr.Strang love tytułowy doktor wymachuje prawicą jak poruszane są tematy związane z eugeniką;-) zresztą polecam obejrzenie tego filmu zwłaszcza, że reżyserem jest S. Kubrick mój ulubiony reżyser. A co do osób objętych tą Godzina polici... twu wróć godziną bezpieczeństwa możecie na to swobodnie lać bo takie zakazy czy nakazy nie są zgodne z konstytutą że o między narodowej konwencji praw człowieka nie wspomnę gdy by ktoś chciał to można by to przed trybunał ONZ przedstawić za łamanie praw człowieka ale ja jestem przeciw praniu naszych rodzinnych polskich brudów przed międzynarodowym trybunałem po prostu miejcie ten zakaz głęboko w DU...

P.S napisałbym więcej, co sądzę o tym zakazie, ale z pewnością zostało by to "Wypikane" jak zwykł mówić mój ulubiony prezenter z TV.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy rozwijal się ruch drogowy, to też nie sądzę, aby zaraz wlepiano mandaty. To później przyszło, kiedy zorientowano się, że pouczenia są tylko dobre dla wrażliwych. Mandaty przemawiają do wszystkich, a im bogatszy tym i mandat powinien być droższy (Finlandia). Pręszej czy później będziesz musiała podjąć decyzję o wlepieniu mandatu. Oczywiście, rodzina menela się nie przekmie, bo guzik ją to obchodzi i nie mają pieniędzy, ale jest to skuteczne wobec sporej grupy społ. Nie chodzi też o zgarnianie kasy, ale o dolegliwość. I nie każę od razu płacić - masz rację, najpierw rozmowa. Zresztą kartoteka by wszystko wyjaśniła - stopniowanie kary, a przy karaniu na ulicy przecież nikt nie wie, który raz ujęto, chyba że łączność komórkowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja sądzę, że mandaty to trochę za dużo. Spisanie, ew. rozmowa z rodzicami (np, przy drugim, trzecim spisaniu) też zrobiłaby swoje - właśnie dlatego, że dałaby takiemu samorządowi lepsze rozeznanie sytuacji. Nie chodzi przecież o to, żeby zgadnąć kasę ze złapania dzieciaka na ulicy o północy, tylko o to, żeby ten przepis przyniósł coś pozytywnego dla wszystkich.

Jasne, że to nie jest bardzo proste. Są sytuacje, w których przebywania nieletnich na ulicach po 23 trudno będzie uniknąć - ot, głupia dyskoteka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, to powinno być od dawna, a nie od jutra. To prawda, załózmy że menelskie rodziny oraz porządne ubogie rodziny zostana obciążone mandatem. Ale na początek to może ostrzeżenie, zapytanie do rodzica, co o tym sądzi? A jak powie - nic mnie to nie obchodzi, co córka/syn robi po nocy? To dużo da - spoleczeństwo będzie wiedzieć, kogo mieć na oku - taka dziatwa to kandydaci na przestępców .W wolnych Stanach jest coś takiego jak włóczęgostwo. Ja bym to podciągnął pod właśnie to w. I założyć kartotekę, zamożniejszym dawać mandaty. Krnąbrnych dać na posterunek, na parę godzin. Znane metody zmiękczania wobec np. prost., które paraduja po ulicach, a wiedzą, że pr. jest niekaralna, zaś dawno pozbyły sie wstydu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja myślę, że nie wiele to zmieni. Dlaczego? Ano dlatego, że Polacy to naród który lubi być przekorny. Nie lubimy być ograniczani w żaden sposób. To raz .
Dwa. W jaki sposób będzie usankcjonowane niedostosowanie się do tej godziny w cudzysłowiu policyjnej. Jak będą karani tak, młodzi, jak bardziej rodzice takich młodych ludzi? Pienieżnie? Zważywszy na to, że duży procent takiej młodzieży żyje wraz z rodzicami w biedzie to będzie to martwy przepis. Zreszta takie mam wrażenie, że i tak będzie to martwy przepis. Bo który samorząd będzie chciał coś takiego wprowadzić. I pozbyć się bądź co bądź głosów przyszłych wyborców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro w Kolonii stosuje sie takie przepisy, to pewnie jest to znane i w innych miastach. Jeśli tak, to szkoda, że media tego nie eksponują - byłaby spokojniejsza atmosfera. Gdyby u nas była większa dyscyplina wobec młodzieży, ale nie od dzisiaj a od np. zakończenia wojny, to bylibyśmy zupełnie innym narodem. Poważniejszym i mniej przekrętowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie, ktoś wie w ilu europejskich miastach stosuje się takie przepisy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mimo całej mojej niechęci do Giertycha, temu akurat pomysłowi mówię tak.
Nie chodzi o to, żeby 13-latkowie siedzieli po 23 w domu. Chodzi o to, by nie chodzili samotnie po ulicach. Dla mnie normalne jest to, że dziecko idzie na urodziny kolegi, czy do kogoś w odwiedziny i się zasiedzi. Kojarzę całe mnóstwo przypadków dotyczących mojego brata (bo sama grzeczne dziecię byłam i po 23 rzadko bywałam poza domem - wersja oficjalna ;-), kiedy rodzice odwozili późnym wieczorem któregoś z jego kolegów, albo jechali właśnie po brata. Poza tym, istnieją taksówki... Takie sytuacje nie zdarzają się zresztą (chyba..?) codziennie, a rodzicom raczej zależy na bezpieczeństwie pociech.
Aha - pierwszy raz z czymś takim zetknęłam się w Kolonii, w roku 1999. Miałam 16 lat i od pewnej godziny wieczornej nie wolno mi było przebywać samej poza domem. No i?

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. Dobry pomysł - dzieci nie powinny palętać sie po nocy.
2. Jeśli dzicie spacerują po torach narażając się, to winni są rodzice. Jeśli im się nie chce albo nie mogą, to niech policja się za to weźmie...
3. Kiedy byłem młodzianem, to wieczorem niosłem z kolegą nabyte odeń duże radio (chyba *Syrena*). Podeszło dwóch milicjantów i wylegitymowało nas a ponadto pogadali - skąd i dokąd to cudo niesiemy. Korona nam z głowy nie spadła, a wręcz przeciwnie - byłem zadowolony, że państwo funkcjonuje i gdybym byl złodziejem to pewnie by mnie capnęli. Od lat mnie o nic nie pytał...
4. Jeśli młodzież krytykuje takie rozwiązanie to czym sie kieruje? Chce wolności zupełnej? W imię czego? Czy taka dziewczyna i chłopak nie czują, że system chce ich dobra? Przecież nikt ich nie chce ukarać, ale przestrzec przed szerzącym się złem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.