Facebook Google+ Twitter

Dzieci do 7 roku życia nie trafią do domu dziecka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-01 19:47

Najmłodsze dzieci do 7 roku życia pozbawione opieki rodziców, nie będą trafiać do domów dziecka, ale bezpośrednio do opieki zastępczej.

Takie rozwiązanie chce wprowadzić Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które zakończyło prace nad ustawą o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej.

Rzeczniczka resortu Bożena Diaby podkreśla, że rodziny, które nie radzą sobie z wychowaniem swoich dzieci, będą korzystać ze wsparcia asystentów rodzin. Ma to zapobiec odbieraniu dzieci dysfunkcyjnym rodzicom.

Bożena Diaby podkreśla, że w niektórych rodzinach pomoc asystenta nie wystarcza i dzieci muszą trafić do opieki zastępczej. Jednak kandydatów na rodziny zastępcze dramatycznie brakuje. Resort próbuje temu zaradzić przepisami nowej ustawy.

Rodziny zastępcze miałyby wspierać się nawzajem, na przykład przejmując opiekę nad dziećmi na czas urlopu opiekunów. O wiele szersze niż obecnie miałoby też być wparcie specjalistów, w przypadku gdy pojawią się problemy.

Do rodzin zastępczych będą kierowane przede wszystkim najmłodsze dzieci. Od przyszłego roku dzieci poniżej 7 roku życia mają być kierowane tylko do rodzin zastępczych, a nie do domów dziecka. Cztery lata później ten próg będzie dotyczyć dzieci 10-letnich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.