Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6587 miejsce

"Dzieci Ireny Sendlerowej" w kinach od 18 września

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-10 17:45

Film oparty na książce Anny Mieszkowskiej „Matka dzieci Holocaustu” opowiada o działalności bohaterskiej Polki, Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej, wraz z grupą współpracowników zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta. Wiadomości24.pl są patronem medialnym filmu.

Plakat promujący film / Fot. dystrybutor / Fot. dystrybutor"Trzecia matka, która uratowała życie 2500 dzieci. Irena Sendlerowa - Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Narażając życie, uratowała z getta warszawskiego 2500 dzieci. Ich nazwiska zapisała na bibułce i ukryła w butelce pod jabłonką. Świat dowiedział się o niej późno. Za późno, by docenić i rozpatrzyć wniosek o przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla. Skromna, uśmiechnięta, zawsze podkreślała, że sama nie zdołałaby uratować nikogo. Robiła to z innymi. Nie lubiła, gdy porównywano ją do Oskara Schindlera. On nie ryzykował życia, dając zatrudnienie Żydom. Ocalił ich, ale zarabiał też na ich pracy. Ona i dziesięcioro łączników codziennie narażali się na śmierć. Była dla nas symbolem wszystkich osób, nieznanych nam z nazwiska, które uratowały nam życie - mówi Krystyna Budnicka ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu (…). - Żyje może kilkanaście osób w kraju i za granicą, które wiedzą, że to właśnie Irena Sendlerowa uratowała im życie. Miały z nią bliski kontakt - mówi Krystyna Budnicka, która nie zna tożsamości tych, którzy jej pomogli. Wiele osób nie wiedziało, że to jej zawdzięczały życie. Nie wiadomo też, ile z tych dzieci przeżyło wojnę. Przeżyła Elżbieta Ficowska, która Irenę Sendlerową nazywała trzecią matką. W odróżnieniu od pierwszej żydowskiej, która dała jej życie, drugiej polskiej, która dała miłość, trzecia - uratowała jej życie. Wśród ocalonych przez Sendlerową jest także literaturoznawca prof. Michał Głowiński.
„Rzeczpospolita” (12.05.2008 r.)

 / Fot. dystrybutorOskar Schindler, upamiętniony w filmie Spielberga, ocalił ponad 1100 osób. W jaki sposób ta kobieta mogła przyczynić się do uratowania dwa razy większej liczby ludzi, i to dzieci? Książka i film są próbą odpowiedzi na to pytanie. Także na inne, które wypada zadać: Kim była Irena Sendlerowa wcześniej, zanim w tragicznych dniach, miesiącach, latach drugiej wojny światowej została siostrą Jolantą?Co ją ukształtowało w dzieciństwie i wczesnej młodości, że w wieku zaledwie 30 lat była tak zahartowana życiowo? Czy się nie bała? Gdyby nie to, że wszystko o czym pisze i mówi, zdarzyło się naprawdę, można by jej życie uznać za znakomicie napisany scenariusz filmu. A jej przeżycia za emocjonująca przygodę, w której ściga się z okrucieństwem okupanta i bezdusznością niektórych rodaków.
Anna Mieszkowska - „Matka Dzieci Holocaustu” - historia Ireny Sendlerowej

O filmie

 / Fot. dystrybutor / Fot. dystrybutorFilm oparty na książce Anny Mieszkowskiej „Matka dzieci Holocaustu” opowiada o działalności bohaterskiej Polki, Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej, wraz z grupą współpracowników zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta. Film koncentruje się przede wszystkim na ukazaniu wkładu narodu polskiego w ratowanie Żydów. Pokazane są tam zarówno wątki współpracy Ireny z Radą Pomocy Żydom – Żegotą, jak i jej bliska relacja z Kościołem. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Sendlerowej możliwe stało się bezpieczne wyprowadzenie z getta około 2500 dzieci, które umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych była przez Irenę systematycznie odnotowywana na maleńkich kartkach ukrytych w słoiku zakopywanym w ogrodzie. W 1943 r. bohaterka została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi zapłaconemu przez Żegotę wyrok wykonano tylko na „papierze”.
Film kończy się wyjazdem Ireny do gospodarstwa rolnego w górach, gdzie pod fałszywym nazwiskiem ukrywać się będzie wraz ze swoim narzeczonym Stefanem aż do wybuchu powstania warszawskiego.

Dowiedz się więcej o aktorach aktorów oraz twórcach filmu. Kliknij tutaj

Więcej o filmie i jego reżyserze? Kliknij tutaj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.