Facebook Google+ Twitter

Dzieci pod „niebieskim parasolem"

Wrocławscy policjanci, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Inspirator”, przygotowują ósmą edycję wakacyjnego wypoczynku dla dzieci „Letnia Akademia Policyjna”. Kolonie odbędą się w okresie 8-29 sierpnia i obejmą grupę czterdzieściorga pięciorga dzieci

Dzieci na pieszej wycieczce. / Fot. Ireneusz KuśGłówne założenia „Letniej Akademii Policyjnej” są niezwykle proste. Wytypować grupę
dzieci, których rodziców nie stać, aby w okresie wakacyjnym zorganizować im wyjazd i wypoczynek poza Wrocławiem. Program realizowany jest od 2001 roku przez Komisariat Policji Wrocław Rakowiec i Komendę Miejską Policji we Wrocławiu, a od trzech lat do przygotowań włączyło się Dolnośląskie Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Inspirator”. Podobnie, jak w latach ubiegłych, dzieci odwiedzą policyjni specjaliści z zakresu ruchu drogowego, techniki kryminalistycznej oraz przewodnicy psów służbowych. Ponadto przewidziano wycieczkę autokarową po górach Stołowych, w ramach której uczestnicy zwiedzą skansen ludowego budownictwa sudeckiego, Szczeliniec i Błędne Skały. Inne atrakcje, z jakich będą mogły skorzystać dzieci, to: wyjścia do Aqua Parku, wycieczki piesze i wiele innych ciekawych propozycji.

Spotkanie w świetlicy / Fot. Ireneusz KuśO organizacji tegorocznych kolonii opowiedział dla Wiadomośi24.pl prezes Stowarzyszenia „Inspirator” Ireneusz Kuś:

Program kolonii jest niezwykle atrakcyjny, ale istnieje ryzyko, że jedno dziecko, wyjedzie na kolonie, a inne, które na równi potrzebuje pomocy, pozostanie we Wrocławiu.Pomyłki w typowaniu dzieci staraliśmy się ograniczyć do minimum. Na kolonie wyjedzie czterdzieścioro pięcioro dzieci wybranych przez kuratorów Sądu Rejonowego Wrocław Krzyki – Wydział III Rodzinny i Nieletnich oraz pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Te instytucje na co dzień kompleksowo pomagają wrocławskim rodzinom, a zatem mają najlepsze rozeznanie w ich potrzebach.

Jaką rolę pełni Stowarzyszenie „Inspirator” przy organizacji „Letniej Akademii Policyjnej”?

My zajmujemy się techniczną stroną tego projektu. Zbieramy pieniądze, typujemy ośrodek, w którym odbędą się kolonie i zatrudniamy wychowawców, a Komenda Miejska Policji we Wrocławiu zapewnia nadzór merytoryczny oraz prezentację swoich specjalistów.
Prezentacja z udziałem przewodnika psa służbowego / Fot. Ireneusz Kuś
Gdzie w tym roku wyjadą dzieci?

Ubiegłoroczne kolonie odbyły się w Ośrodku Wypoczynkowym "Marysieńka" w Lewinie Kłodzkim. Doskonałe warunki lokalowe oraz ciepło rodzinnej atmosfery, jakie panuje w obiekcie państwa Jurka i Maryli, sprawiły, że postanowiliśmy ponownie skorzystać z ich gościnności.

Żadnych sensacji?

Sensacją jest sama idea kolonii. Uważam, że wrocławska policja wpadła na genialny pomysł realizując „Letnią Akademię Policyjną”. Dzieci nie tylko wypoczywają, ale mają okazję poznać pracę samych policjantów. Uświadamiają sobie, że wbrew temu co powszechnie mówią o policji ich rówieśnicy, funkcjonariusze zawsze chętnie im pomogą.

Kto będzie dbał o uczestników podczas kolonii?
wizyta Policjantów / Fot. Ireneusz Kuś
Głównie kadra wychowawcza oraz kierownik kolonii, ale zgodnie z tradycją, w opiekę włączy się także funkcjonariusz wydelegowany przez Komendę Miejską Policji we Wrocławiu, zajmujący się na co dzień pracą z dziećmi. Zajęcia socjoterapeutyczne poprowadzą specjaliści z tej dziedziny. Nadmienię, że uczestnicy przez cały pobyt na kolonii, będą brać udział w kompleksowych, związanych z promocją zdrowia, aktywnego wypoczynku, bezpiecznej zabawy oraz asertywnych zachowań w sytuacjach stresogennych.

Jaki jest koszt kolonii?

Wprawdzie dżentelmeni nie mówią o pieniądzach, ale organizacja pożytku publicznego, jakim jest stowarzyszenie, ma obowiązek przedstawić opinii publicznej całokształt pozyskiwanych i wydanych środków. Rozliczenie takie przedstawiamy pod koniec roku na naszej stronie internetowej http://www.inspirator.9o.pl/. Koszt „Letniej Akademii Policyjnej” wyniesie 75 tysięcy złotych. Gmina Wrocław wspomogła nas 45 tysiącami, a o brakujące środki aktualnie zabiegam.

A ów słynny "jeden procent", który Polacy mogli przekazać na organizację pożytku publicznego?

Niestety, grupa odbiorców naszych działań ogranicza pozyskiwanie środków z tego źródła. Ponieważ z naszej pomocy korzystają głównie ludzie ubodzy, którzy bardzo często nie wykazują żadnych dochodów, pozyskiwane przez nas środki z jednego procenta są znikome.

A jeżeli nie uzyska pan brakującej kwoty?

Ze względu na dobro dzieci, zrobię wszystko co w mojej mocy, aby środki pozyskać.
zdjęcie zbiorowe z wizyty Policjantów / Fot. Ireneusz Kuś
Kto może ubiegać się o wysłanie dziecka na „Letnią Akademię Policyjną”?

Jak już wspomniałem, kolonie przeznaczone są dla dzieci z rodzin niewydolnych socjalnie lub wychowawczo. Brzmienie słowa „niewydolnych” może budzić oddźwięk negatywny, ale w naszym rozumieniu oznacza, że na kolonie wyjadą dzieci z rodzin mających problemy finansowe oraz niewielkie problemy wychowawcze ze swoimi pociechami. Obecnie wszystkie miejsca są już rozdysponowane.

Czym jeszcze zajmuje się Stowarzyszenie "Inspirator"?

Nasze stowarzyszenie działa od 2003 roku. Głównie zajmujemy się działalnością kulturalno-edukacyjną, ale forma naszej aktywności jest otwarta. Przez pięć lat udało nam się między innymi: poprowadzić świetlicę środowiskową, działania na rzecz klubów seniora i młodzieżowych, zorganizować konkursy plastyczne i literackie, młodzieżowe przeglądy piosenki czy kultury studenckiej, koncerty muzyki klasycznej i wiele, wiele innych.


***
W imieniu wrocławskiego Stowarzyszenia „Inspirator” proszę, aby chętni do finansowego wsparcia działań podejmowanych przez tą organizację, zgłaszali swój akces pod adres: dske.inspirator@gmail.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.