Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25550 miejsce

"Dzieci Putina"

Marzeniem Putina jest zbudowanie imperium rosyjskiego. Drogę do jego realizacji widzi w utworzeniu potężniej armii, w skład której wchodziliby ochotnicy o wielkim patriotycznym zaangażowaniu.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Putin_%28cropped%29.jpgW niedzielę 24. pażdziernika o godzinie 12.20 TVN24 przedstawiła film dokumentalny pt. "Dzieci Putina" z cyklu Ewa Evart poleca. Pokazane w nim było renomowane liceum szkolące przyszłych żołnierzy. Z filmu możemy się również dowiedzieć, jakie wydarzenia przyczyniły się do obrania takiej drogi, w celu jest zbudowania silnej armii.

Po rozpadzie ZSRR nowo-powstała armia rosyjska była o wiele słabsza od swej poprzedniczki. Sprzęt popadł w ruinę. Wielu jej członków opuściło szeregi jako obywatele nowopowstałych państw z wyzwolonych republik. Wojsko pogrążyło sie w chaosie. Żenujący stan armii obnażył rok 1994, gdy Rosja zaatakowała Czeczenię. Wówczas również na światło dzienne wyszła przemoc jaka szerzyła sie w oddziałach. Spowodowała ona masowe protesty matek. Pisały one wówczas do władz prośby o wyjaśnienie przyczyn dotkliwego pobicia lub zgonu swoich synów.

Wybrany w 2000 roku były prezydent Rosji Władimir Putin marzy o odbudowaniu potęgi Rosji. Uważa, że tylko silna armia umożliwi stworzyć imperium. Za jego rządów wydatki na wojsko wzrosły pięciokrotnie. Rosja stała się drugim eksporterem broni na świecie. Jego życzeniem jest, aby w armii służyli ochotnicy, prawdziwi patrioci, dla których dobro ojczyzny jest najwyższą wartością. Wydał również dekret na rzecz patriotyzmu.

W filmie pokazana jest jedna z wojskowych szkół średnich, w której uczy się trzystu uczniów:  / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/19/CentrabatAK-74.JPEG/800px-CentrabatAK-74.JPEGdziewcząt i chłopców w wieku od dwunastego do osiemnastego roku życia. Obecnie w całej Rosji funkcjonuje sto takich liceów. Placówki te cieszą się dużym zainteresowaniem. Na jedno miejsce ubiega się osiem osób. Koszt utrzymanie uczniów w takiej szkole pokrywa państwo, co podnosi jej atrakcyjność. Większość dzieci pochodzi z rodzin cywilów, a nie wojskowych. Ponad połowa absolwentów tych liceów dostaje się do elitarnych akademii wojskowych.

W tej szkole na południu kraju, panują surowe warunki. Uczniowie sami muszą dbać o higienę i czystość i internacie. Przed obiadem uczniowie mają normalne zajęcia lekcyjne, natomiast po południu szkolenia wojskowe. Uczeń potrafi w mig rozłożyć kałasznikowa. Na pytanie do czego służy broń odpowiada: "do obrony ojczyzny". Na filmie widzimy, jak zrywani ze snu chłopcy wybiegają na piętnastostopniowy mróz, by odbyć ćwiczenia i rozebrani nacierają się śniegiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Poprzez ten artykuł chciałam pokazać realia życia wielu rosyjskich rodzin. W wieku dwunastu lat (jeszcze dzieci) muszą sami lub ich rodzice podjąć życiową decyzje. Wybór szkoły "Putina" nadaje ich życiu tylko jeden kierunek ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dorota Walkowiak
  • Dorota Walkowiak
  • 28.10.2010 00:34

A tymczasem u nas...>O 6 lat Sztab Generalny Wojska Polskiego przyspiesza likwidacje garnizonu w Osowcu (woj. podlaskie). Do końca roku ma być takze zlikwidowany 14. Pułk Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach, który zostanie zastąpiony przez o wiele mniejszy dywizjon. <
Całość link http://www.naszdziennik.pl/bpl_index.php?dat=20101005&typ=po&id=po41.txt Przedruki są też w innych dziennikach. Co ciekawe podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie prezydent powiedzial, ze >jednostek wojskowych powinno być mniej, aby zapewnić lepsze dowodzenie żołnierzami.<
Bardzo ciekawy temat, artykuł również 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.