Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3940 miejsce

Dzieci ulicy - problem świata

"Dziecko, z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed jak i po urodzeniu" - Deklaracja Praw Dziecka.

 / Fot. Logo- Nie ma jednej definicji, która bardzo konkretnie określiłaby problem dzieci ulicy - to słowa Moniki Winiarskiej, wykładowcy Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Pedagogiki i Psychologii w Katedrze Edukacji Międzykulturowej i zarazem wolontariuszki uczestniczącej w projektach pracy z dziećmi ulicy w Ugandzie i Peru.

Definicja przyjęta przez Radę Europy w 1994 roku, definiuje dzieci ulicy jako te „poniżej 18 roku życia, które przez krótszy lub dłuższy czas żyją w środowisku ulicznym. Dzieci te przenoszą się z miejsca na miejsce i nawiązują kontakty z grupą rówieśniczą lub innymi grupami z ulicy. Oficjalnym adresem tych dzieci jest adres rodziców lub jakiejś instytucji socjalnej (pomocy wychowawczej, poradni psychiatrycznej dla młodzieży i in.). Wysoce znamiennym jest przy tym to, że z dorosłymi, rodzicami oraz przedstawicielami szkół i instytucji pomocowych, dzieci te mają jedynie słaby lub żaden kontakt”.

Powstały trzy kategorie dzielące dzieci ulicy na: street working children - dzieci, które pracują na ulicy, najczęściej mieszkają one w domu rodzinnym i utrzymują kontakt z rodziną; street living children – dzieci, które mieszkają i pracują na ulicy, kontakt z rodziną mają sporadyczny;
children at risk – dzieci przebywające w instytucjach poprawczych, czy w więzieniach lub dzieci utrzymywane przez starsze dzieci i te, które pracują, ale ich warunki życia nie odpowiadają Konwencji o Prawach Dziecka.

Polska a świat

W Polsce, w pierwszych latach XX wieku, zaczęto pisać o tzw. dzieciach ulicy. Było to określenie dzieci-sierot powojennych, które żyły i żebrały na ulicy. W dzisiejszych czasach dzieci przebywają w okolicach dworców autobusowych i kolejowych, galerii handlowych (tzw. galerianki) czy osiedlach mieszkaniowych. Jednak nie jest to spowodowane patologią rodzinną czy alkoholizmem, jak wspomina Monika Winiarska przyczyną może być brak reakcji dorosłych na zakazy, np. sprzedaż alkoholu czy papierosów nieletnim, czy też brak odpowiedniej opieki, brak placówek, które nieodpłatnie mogłyby się zająć dziećmi. W miejscach, gdzie odnotowano zwiększoną liczbę osób, określanych jako dzieci osiedli, stwierdzono zazwyczaj istnienie mieszkań socjalnych skupionych w jednym miejscu.

Dzisiaj na świecie żyje 90 mln dzieci ulicy, statystyka jest zastraszająca: Ameryka Łacińska – 40, Azja – 31 (Indie – 14), Afryka – 10, Ameryka Północna – 3,5, Europa – 3, Australia i Oceania – 1,5 – jest to zjawisko globalne.

Wiele z tych dzieci żyjąc i pracując na ulicy trafia na drogę przestępczości czy nawet prostytucji (!), padają ofiarami handlu ludźmi, a także pomimo młodego wieku organizują się w grupy przestępcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za uwagi, uwzględnię je przy następnych tekstach. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.12.2008 13:50

(+) Naprawdę ciekawy tekst.

Jesli pozwolisz, kilka uwag:

Piszesz: "W dzisiejszych czasach dzieci przebywają ..." Unikaj tego typu zwrotow.
Wystarczy "dzisiaj", "obecnie" itp.

Piszesz: "Jednak nie jest to spowodowane patologią rodzinną czy alkoholizmem, jak wspomina Monika Winiarska przyczyną może być brak reakcji dorosłych na zakazy, np. sprzedaż alkoholu..." Miedzy "Winiarska" a " przyczyną" kropka. Nowe zdanie. Podobnie tutaj: "Dzisiaj na świecie żyje 90 mln dzieci ulicy, statystyka jest zastraszająca..." - ...ulicy. Statystyka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł o poważnym problemie. Ciekawe jaka skala tego zjawiska występuje w Polsce i jakie starania się podejmuje aby pomóc tym dzieciom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.