Facebook Google+ Twitter

Dzieci z Łańcuta nauczą się zasad ruchu drogowego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-24 16:21

Dzieci z klas I-III szkół podstawowych w Łańcucie zostaną objęte ogólnopolskim programem społecznym „Domofon ICE. Budimex Dzieciom”.

To kolejne placówki z Podkarpacia, które przejdą profilaktyczne szkolenia edukacyjne i otrzymają spersonalizowane karty ICE. Obecnie trwają przygotowania do realizacji uroczystej gali, która odbędzie się 11 maja w Miejskim Domu Kultury.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej w wypadkach drogowych ginie rocznie 800 dzieci w wieku 0-14 lat co stanowi 2,7% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W Polsce udział dzieci wśród ofiar śmiertelnych jest nieznacznie niższy. W 2013 roku wyniósł 2,4% wszystkich zabitych w wypadkach drogowych. Tego roku w Polsce miały miejsce 3 454 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach śmierć poniosło 90 dzieci, a 3 747 doznało obrażeń. W stosunku do roku 2012 liczba wypadków zmalała o 225 (-6,1%), a liczba rannych o 198 dzieci (-5%). O 1 (+1,1%) wzrosła natomiast liczba zabitych.

Idea programu „Domofon ICE”
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadków z udziałem dzieci w Łańcucie po otwarciu pobliskiego odcinka autostrady A4, miasto dołączyło do realizowanego przez wykonawcę inwestycji - firmę Budimex – programu „Domofon ICE”. Jest on realizowany w całej Polsce od 2010 roku i ma szeroki wymiar edukacyjny. Promuje wśród dzieci zasady bezpiecznego zachowania na drodze oraz udzielania pierwszej pomocy. Główną ideą jest wyposażenie uczniów w karty ICE zawierające dane ułatwiające kontakt z ich najbliższymi w razie wypadku. Umieszczone są w odblaskowym etui, dzięki czemu pełnią zarówno funkcję prewencyjną, jak i informacyjną. Dotychczas objęto nim ponad 15 000 dzieci z klas I-III ze 113 placówek w całej Polsce, z czego 13 z województwa podkarpackiego. Program jest bezpłatny dla szkół.

Uroczysta gala
Realizacja programu „Domofon ICE” zakłada organizację uroczystej gali dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych objętych programem. Odbędzie się ona 11 maja w godzinach 8.00-13.00 w Miejskim Domu Kultury. W Łańcucie w spotkaniach weźmie udział 750 dzieci SP nr 2, SP nr 3 i SP nr 4.

Aby wiedza została przekazana w sposób przyjazny, podczas gali odbędą się prelekcje Komendy Powiatowej Policji dotyczące zasad ruchu drogowego oraz pokazy ratownictwa medycznego i wyposażenia strażackiego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Artystyczną część gali wzbogaci teatrzyk, który w zabawnej formie usystematyzuje dzieciom zasady dotyczące ich bezpieczeństwa. Przedstawiciele każdej klasy wezmą też udział w konkursie wiedzy o ruchu drogowym, a każde dziecko otrzyma spersonalizowaną kartę ICE w odblaskowym etui, która zostanie przypięta do plecaka. Na kartach ICE zawarte będzie imię i nazwisko dziecka oraz numery kontaktowe do rodziców, z którymi należy się skontaktować w razie wypadku. Szkoły otrzymają również od organizatorów film edukacyjny dotyczący wykorzystania kart ICE, który powstał na potrzeby programu.

Każda placówka edukacyjna w Polsce może bezpłatnie wyposażyć swoich uczniów w karty ICE. W ramach programu powstała bowiem specjalna strona internetowa – www.domofonICE.pl, na której znajduje się specjalny formularz za pośrednictwem, którego szkoły mogą zamawiać karty dla dzieci.
(Paweł Krawiec)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.