Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3436 miejsce

Dzieciństwo nieusłane różami. "Mamusiu, dlaczego?" Davida Thomasa

Tytuł książki nawiązuje do niecodziennych zabaw matki z synem, który po wielu latach postanawia podzielić się z czytelnikiem regułami tamtych gier...

 / Fot. Karolina ŻuchniewiczOkładka, przedstawiająca małego chłopca, którego oczy przepełnione są smutkiem, a usta ułożone w podkowę, a także umieszczony na odwrocie książki cytat, który przedstawia zarówno najcudowniejszą matkę na świecie, jak i tę, z którą "czasami coś się działo i wtedy się zmieniała…" - "zachęcają" do lektury.

David Thomas jest trenerem umiejętności interpersonalnych, mistrzem świata w zapamiętywaniu, rekordzistą Guinnessa. Już na pierwszych stronach autor wspomina "zabawę" z pijaną mamą, która już niedługo miała się powtórzyć: "Wspomnienie pierwszego razu, gdy mamusia to zrobiła, pozostało we mnie na całe życie, choć miałem wtedy zaledwie cztery latka". Dziecko obawiało się reakcji matki i nie chcąc się jej narazić, wykonywało swój "obowiązek". Gdy dochodziło do kolejnych igraszek, David widząc matkę na wpół rozebraną, wiedział, czego się spodziewać: "Wciąż się boję, ale jestem też dumny, że zostałem wyróżniony: moja mamusia właśnie zaprosiła mnie do zabawy."

W miarę, gdy David dojrzewał, nietrzeźwa matka stawała się coraz odważniejsza w grze miłosnej. Nie używała już delikatnych zwrotów, którymi chciała wyrazić swoją chęć "zabawy" z synem. Rzeczy nazywała po imieniu, a gdy David odmawiał, ledwo trzymająca się na nogach "pijaczka" wpadała w furię. A gdy wytrzeźwiała, nie pamiętała o tych okropnych wydarzeniach. A może tylko udawała?

"Mamusiu, dlaczego?" to opowieść nie tylko o stosunkach autora z matką. Jest to swojego rodzaju pamiętnik. Przedstawione są tu problemy, z jakimi borykał się dojrzewający David, zresztą bardzo osamotniony. Jego rodzice dość szybko się rozstali, ojciec założył nową rodzinę, synem interesował się z obowiązku. Matka odnalazła szczęście u boku innego mężczyzny - Rega. Początkowo pełnił on rolę głowy rodziny, starał się być mężem i ojcem. Nieco później to się zmieniło, wyżywał się na swym pasierbie. Traktował go jako worek treningowy, katował do upadłego. Matka albo pracowała, albo się upijała. Wszystko to wpłynęło na zachowanie chłopca, który z porządnego, obowiązkowego i troskliwego Davida zamieniał się w, popadającego w coraz większe kłopoty, łobuza. Miał on nie tylko duże problemy z nauką, ale także z prawem. David zaczął "interesować" się kradzieżą. Adrenalina, która temu towarzyszyła, była motorem, który każdej nocy napędzał go do zdobycia kolejnego łupu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawie przedstawiona książka, zachęca do jej przeczytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.