Facebook Google+ Twitter

Dziecko na e-zakupach

Dzieci i młodzież mają dziś swobodny dostęp do sieci. Nieobce są im również nowinki technologiczne, w tym bankowość elektroniczna. Tymczasem internet jest pełen pokus – zakup gry komputerowej to dla współczesnego juniora żaden problem.

Zgodnie z polskim prawem pełną zdolność do czynności prawnych uzyskują osoby, które ukończyły 18 lat. Dzieci i młodzież od 13 do 18 roku życia mogą natomiast bez zgody rodziców zawierać umowy w drobnych sprawach życia codziennego, a co za tym idzie mogą samodzielnie robić drobne zakupy przez internet - przypominają eksperci z Trusted Shops, lidera na rynku certyfikacji sklepów internetowych.

Kosztowny zakup – co wtedy?

Według danych opracowanych przez system płatności PayU, w 2012 roku juniorzy najchętniej kupowali przez internet artykuły z kategorii odzież, obuwie i dodatki. Powodzeniem cieszyły się również przedmioty związane ze sportem i turystyką, a także akcesoria komputerowe oraz telefony.

Zdarzają się jednak sytuacje, że pomimo wcześniejszych ustaleń dziecko zakupi przez internet produkt, który znacznie przekracza wartość ustalonego budżetu oraz nie może być traktowany jako drobna sprawa życia codziennego. Jeżeli rodzice lub opiekunowie nie zgadzają się na jego zakup, mogą zażądać unieważnienia umowy i zwrotu towaru.

- W tej sytuacji podstawą prawną jest fakt, że zawarcie umowy kupna – sprzedaży może nastąpić tylko z osobą pełnoletnią, czyli powyżej 18 roku życia. Natomiast umowa zawarta przez osobę bez pełnej zdolności do czynności prawnych jest uznana za nieważną i na ten zapis powinni powołać się rodzice, którzy znaleźli się w opisanej sytuacji – wyjaśnia Julia Mandel, Specjalista ds. Prawa i Certyfikacji w Trusted Shops. I dodaje: - W sytuacji gdy zakup dotyczy jednak drobnych spraw życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.