Facebook Google+ Twitter

Dziecko wykorzystywane seksualnie przeżywa dramat

Po raz drugi rusza kampania przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci - "Zły dotyk". Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że co ósmy przebadany nastolatek doświadczył seksualnego wykorzystania w dzieciństwie.

Plakat kampanii / Fot. Fundacja Dzieci NiczyjeStartująca właśnie kampania "Zły dotyk" jest kontynuacją poprzedniej edycji, również poświęconej problemowi wykorzystywania seksualnego dzieci. Mimo, iż społeczna świadomość istnienia problemu coraz bardziej rośnie, to jest on nadal powszechny.

Zdaniem Jolanty Zmarzlik, terapeutki z Fundacji Dzieci Niczyje, która jest współorganizatorem kampanii, problem wykorzystania seksualnego może dotyczyć nawet co siódmego dziecka. Natomiast z opublikowanego właśnie raportu "Wiktymizacja dzieci i młodzieży. Doświadczenia młodych Polaków" wynika, że 8 proc. badanych to ofiary złego dotyku w dzieciństwie. O połowę mniej badanych osób przyznało, że przed ukończeniem 15 lat współżyło seksualnie z osobą dorosłą. Najczęściej były to osoby im znane (50 proc. wszystkich, którzy mieli takie doświadczenie), zdarzało się, że członkowie rodziny (13 proc.).

Pełen raport "Wiktymizacja dzieci i młodzieży. Doświadczenia młodych Polaków"
- Dziecko wykorzystywane seksualnie przeżywa osobisty dramat. Bez profesjonalnej pomocy wzrasta ono w poczuciu winy, niskiej samooceny i braku zaufania do dorosłych - mówi Jolanta Zmarzlik.

Fundacja Dzieci Niczyje oraz Rzecznik Praw Dziecka po raz drugi będą głośno mówić o problemie. W ramach akcji "Zły dotyk" uruchomiona została specjalna strona internetowa www.zlydotyk.pl, na której znajdują się informacje jak przeciwdziałać wykorzystywaniu seksualnemu i jak pomóc dziecku, które już go doświadczyło. Młodzież dotknięta tym problemem znajdzie tam informację, gdzie może szukać pomocy.

Zdaniem Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka o problemie "złego dotyku" mówi się za późno - gdy już dojdzie do tragedii, a powinno się rozmawiać wcześniej. - Musimy uczyć dzieci, jak unikać zagrożenia, ale też sami edukować się, jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone i co należy wtedy robić. Ofiarom wykorzystywania seksualnego potrzebna jest szybka, profesjonalna pomoc, by zminimalizować uraz, który i tak często pozostaje u nich do końca życia - uważa Marek Michalak.

Kampania medialna potrwa do 13 czerwca, zaś działania edukacyjne będą realizowane do końca roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.