Facebook Google+ Twitter

Dziedzictwo Ballestremów

Współautorzy: Barbara Podgórska

Wprawdzie album, który chcielibyśmy polecić, ukazał się w roku 2008, ale nie jest szerzej znany. Godzien jest zatem przypomnienia. Znakomicie nadaje się na noworoczny prezent.

 / Fot. Adam K. PodgórskiDwujęzyczna książka „Górnośląscy potentaci – dziedzictwo Ballestremów” (Die oberschesichen Großindustriellen – das Erbe der Ballestrems), ukazała sie staraniem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz konsulatów RFN we Wrocławiu i Opolu.

Prezentuje niemałe dokonania kilku pokoleń Ballestremów, przybyłych na Śląsk w XVII wieku i działających tu do 1945 roku. Ród o włoskich korzeniach wydał wiele wybitnych postaci, w tym Franciszka Karola, w latach 1898 – 1906, prezydenta Parlamentu Rzeszy Niemieckiej.

Ballestremowie wnieśli ogromny wkład w rozwój śląskiego przemysłu i kultury. Byli fundatorami licznych świątyń i gmachów użyteczności publicznej, Oprócz wspaniałych rezydencji, w Pławniowicach, Kochcicach, Szklarach Górnych, Kostowie, czy nieistniejących w Cerekwicy, Jagielnie i Puszynie, oprócz okazalej siedziby rodu we Wrocławiu, gmachu Zarządu Dóbr Ballestremów w Gliwach, mnóstwa obiektów przemysłowych, hut i kopalń, niestety w większości już wyburzonych, byli twórcami koloni robotniczych. Wystarczy wymienić osady Karol Emanuel czy Rudzką Kuźnicę albo osiedle w Zabrzu Rokitnicy.

Nieomal wszystkie istniejące dotąd miejsca i budowle, albo pozostałości po nich, zostały wspaniale w albumie zaprezentowane. W latach PRL rodzina była celowo pomijana przez ówczesną historiografię. Zniszczono również bezrozumnie szereg budowli, między innymi dom Goduli w Rudzie i pałac rudzki. Skutki okazały się fatalne przede wszystkim dla świadomości
lokalnej, która w znikomym zaledwie stopniu pamięta o zasługach Ballestremów. "Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zakładów przemysłowych, obiektów użyteczności publicznej czy kościołów, z których do dziś dnia korzystamy, zostało ufundowanych, przez rodzinę Ballestremów" – piszą autorzy: Beata Skrzypek, Tomasz Kiełkowski i Paweł Pomykalski.

Wstęp do tej arcypożytecznej publikacji popełnił hrabia Mikołaj von Ballestrem, który bywa częstym gościem na Śląsku, także w Rudzie Śląskiej, gdzie w krypcie kościoła świętego Józefa spoczywają jego przodkowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Warto na album zwrócić uwagę. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.