Facebook Google+ Twitter

Dziedzictwo Wieży Babel

Czy boski plan pomieszania języków pod Wieżą Babel zakończył się stuprocentowym sukcesem? Można w to wątpić. 31. Ogólnopolski Kongres Espetantystów to namacalny dowód, że dla niektórych ludzi komunikacyjne bariery po prostu nie istnieją.

Ponad 150 pasjonatów języka esperanto zjechało w tym roku do Łodzi, by odśpiewać sto lat z okazji, takiej właśnie, okrągłej rocznicy istnienia ruchu esperanckiego w naszym mieście. To jednak nie jedyny powód dla którego esperantyści tak tłumnie zgromadzili się we wnętrzach Łódzkiego Domu Kultury. – Tegoroczne, czterodniowe spotkanie jest szczególne przede wszystkim dlatego, że będziemy omawiać plan przygotowań to Światowego Kongresu Esperantystów, który w przyszłym roku odbędzie się w Białymstoku. W ten sposób chcemy uczcić 150. jubileusz urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto – zdradzała kulisy obrad Maria Srogosz.

Poznajmy się

Esperanto zrodziło się z idei wzajemnego zrozumienia i budowania więzi ponad podziałami kulturowymi, narodowościowymi i religijnymi. Organizatorzy zadbali więc, by w czasie uroczystości wyeksponować wielokulturowe korzenie tkwiące w historii naszego miasta. W czasie inauguracji kongresu zebranych powitano w czterech językach: polskim, niemieckim, jidysz i rosyjskim. Goście mieli też okazję poznać dzieje Łodzi zwiedzając rezydencję Księży Młyn, pałac Herbsta, cmentarz żydowski, cerkiew prawosławną oraz Pałac Poznańskich. Mogli też na wieczorze poetyckim posłuchać wierszy Juliana Tuwima i obejrzeć „Ziemię Obiecaną”. Wzajemnej integracji służyły także warsztaty zorganizowane w namiocie rozstawionym na rynku Manufaktury. – Chcemy rozmawiać o języku i naszym ruchu, ale także krzewić ideę wzajemnego poznania poprzez konkurs plastyczny dla najmłodszych. Dzieci będą malować zaproszenia, które chciałyby wysłać do rówieśników z innych krajów – mówi Srogosz.

Język (bez)wyjątkowy

Polacy, Szkoci, Niemcy, Włosi, Węgrzy i Szwedzi gawędzący swobodnie bez pośrednictwa tłumacza to nie puste mrzonki tylko typowy element kongresowego pejzażu. Wszyscy przybyli na kongres starali się udowodnić, że esperanto to niebanalny język, ale jednocześnie tak prosty, że bez trudu przy odrobinie chęci można go opanować. – Nie jest trudno się go nauczyć, szczególnie, gdy zna się już jakiś inny język. Słownictwo to zlepek słów pochodzenia romańskiego, germańskiego i słowiańskiego, a gramatyczne zasady są wręcz matematyczne. Trochę reguł i zero wyjątków – zachęcał do zgłębiania językowych arkanów Dawid Grajewski, który zaczął przygodę z esperanto dwa lata temu. Przytakiwała tym słowom także inna uczestniczka warsztatów. – To język dla każdego. Ja zaczęłam się uczyć, gdy przeszłam na emeryturę i nie żałuję swojej decyzji.

Oprócz „podsłuchiwania” kongresowych gości, nie lada gratką dla łodzian był występ chóru „Echo”, śpiewającego hymn esperantystów i msza w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego., odprawiana w wiadomym języku. Dzięki tym atrakcjom mieszkańcy miasta mogli posłuchać melodyki językowej i przekonać się, że język esperanto nie jest tylko martwym zapisem w książkach.

Niedowiarków przekonywał Dawid. – Z całą pewnością język żyje. Esperantyści porozsiewani są po całym świecie. Można do nich pojechać. Często za darmo są w stanie przenocować turystów, zapewnić im wyżywienie i oprowadzić po swoim mieście. Tworzymy bardzo przyjazną, otwartą społeczność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Artykuł napisany w bardzo przyjaznym tonie dla czytelników,którzy nie mieli dotąd okazji zetknąć się z tym językiem.
Esperanto jest bardzo przyjazne i melodyjne,zawiera 16 jakże prostych reguł gramatycznych i 50 przedrostków i przyrostków.
Swoja przygodę z esperantem rozpocząłem 33 lata temu i nie żałuję tej decyzji ,to język mego dzieciństwa.
Swój wynalazek Ludwik Zamenhof ofiarował ludzkości .Motto Aby człowiek rozumiał drugiego człowieka.
Pozdrawiam i życzę wielu sukcesow w pracy dziennikarskiej. Vivu kaj kresku Nia Esperanto Movado.!!!
Ho, kie estas via lando? - demandas homoj
la respondo - la lingvoland' de Eseranto jam estas nia Tuta mondo.
/Julio Baghy/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.