Facebook Google+ Twitter

Dzieje buntu, czyli dlaczego Kurt nigdy nie zazna nirvany

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-29 13:58

W pewnym momencie trzeba się uczesać, wyjąć kolczyki, wystroić w garnitur lub garsonkę i z ustami gotowymi do całowania tyłków wkroczyć do świata dorosłych.

Klikam "like' przy komentarzu "kiedy Kurt był małym gnojkiem myślał że jest alienem' na jutubie. I piszę dziś ku czci i chwale ludzi w flanelowych koszulach. Byłam 9-letnią gnojówą zarówno wtedy, kiedy Cobain był alienem, jak i wtedy, gdy sobie palnął w głowę i w obu przypadkach nie wiedziałam jeszcze o jego istnieniu. Musiało minąć parę lat by nadeszły nastoletnie niepokoje a wraz z nimi odkrycie, że twórczość Nirvany jest idealnym wyrazem bólu, jaki trzeba znieść, by dorosnąć. Potem wszystko ucichło. O Nirvanie już tylko w czasie przeszłym. A jednak...

W grudniu 2010 czytelnicy branżowego pisma "The Q" uznali album "Nevermind" za drugi najlepszy album 25-lecia. Wyprzedził ich tylko wizjonerski "OK Computer" Radiohead. Może jednak Nirvana to nie tylko przebrzmiałe echo młodości, może ich twórczość jest ponadczasowym wyrazem stanu ducha i emocji trudnych do wyrażenia, a jeśli już to krzykiem? Ok, Radiohead był pierwszy, ale Yorke żyje, króluje i tworzy, a nagrodzony album był zaledwie pierwszym krokiem na drodze muzycznej, którą idzie z zespołem do dziś. Kroki Nirvany ucichły 3 lata po wydaniu "Nevermind", który na dodatek nie był żadnym przełomem, a zespół - ledwie jednym z wielu im podobnych. A jednak echa nie chcą ucichnąć.

Parę tygodni temu echa powróciły też do mnie. Nie wiadomo skąd dziesięć lat po porzuceniu glanów zaczęło mi się po głowie łomotać "Stay Away ". Początkowo nie wykluczałam regresu psychicznego, podświadomej chęci ucieczki w bezpieczny świat dzieciństwa. Freud jeden wie. Ja natomiast już wiem jedno: żadna inna piosenka nie przebija "Stay Away" natężeniem rasowej wścieklicy. Jak można się z tym boskim szałem nie utożsamiać? To samo co 9 lat temu wywracało mi flaki na lewą stronę, robi to nadal, tylko mocniej o całą dawkę sentymentu i dokładniej o całą dekadę powodów do wściekłości. Muza dla dzieciaków? Skądże. Gdy minęło mi dziwne uczucie wstydu, uznałam że to naprawdę świetna sprawa, że nadal jara mnie Nirvana. Paranoiczny, nieobliczalny blondas bezbłędnie wyraża ból całego wszechświata i stan bynajmniej daleki od pływania w spokojnym oceanie nirvany. Podejrzewam, że nie rozstaniemy się za szybko, zwłaszcza że łączy nas historia: ojcowie założyciele z Seattle, czyli Cobain i Novoselic poznali się właśnie w rok moich narodzin..

Po kilku dniach dociekań okazało się, że niewiele osób podziela moją euforię, przeważnie uważają, że Nirvana jest raczej obciachem. Obiegowa opinia mówi, że to bunt w trampkach, bo przecież słuchanie Kurta i spółki to typowy objaw dorastania - trzeba go przechorować jak ospę, bo zarażenie się w dorosłości może mieć groźne skutki. Równie powszechnie przyjęte jest, że ból egzystencjalny i niezgoda na otaczającą nas rzeczywistość łapią nas za nastolatka. Mówią tak ci, którzy utożsamiają bunt z wiekiem nastoletnim, a dorosłość z jego brakiem. Dojrzałość to umiejętność akceptacji, kompromisu, panowania nad emocjami i dostosowywania się. Co prawda są ludzie, którzy "nigdy nie dorosną", ale należą do szerokiej rzeszy życiowych nieudaczników, którymi nie należy się przejmować bo na zawsze pozostaną nikim. W pewnym momencie trzeba się uczesać, wyjąć kolczyki, wystroić w garnitur/garsonkę i z ustami gotowymi do całowania tyłków wkroczyć do świata dorosłych.

Zastanawia mnie, dlaczego należy wypierać się swego poczucia buntu i wątpliwości. Przecież uczucie, które ogólnie zwie się nastoletnim buntem to początek filozoficznej drogi ku samopoznaniu, zrozumieniu świata, jego sensu i swojej w nim roli. Każdy pamięta to uczucie, kiedy pewnego dnia, otwierając oczy, widzimy coś zupełnie innego niż zwykle, a przekonanie, że świat jest dobry zamienia się w wątpliwość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

nirvanafan
  • nirvanafan
  • 10.12.2011 16:47

Zapraszam wszystkich fanów zespołu na www.teenspirit.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.