Facebook Google+ Twitter

„Dzieje chrześcijaństwa na Litwie”. Na styku odmiennych kultur

W cenionej serii ceramowskiej Wydawnictwa PIW ukazała się ważna pozycja, dotycząca chrześcijaństwa na Litwie. Książka daje wnikliwy i pełny obraz złożonych procesów religijnych zachodzących na wschodnim krańcu Europy.

Dzieje chrześcijaństwa na Litwie. Praca zbiorowa pod redakcją Vytautasa Ališauskasa, przeł. Katarzyna Korzeniowska, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2014 / Fot. Okładka książki Do szeregu ważnych opracowań historycznych w serii Rodowody Cywilizacji (zwanej popularnie ceramowską) zasłużonego dla kultury Państwowego Instytutu Wydawniczego w stanie likwidacji dołączyła praca zbiorowa litewskich historyków. W obszernym zbiorze prac „Dzieje chrześcijaństwa na Litwie” pod redakcją Vytautasa Ališauskasa czytelnik otrzymuje wnikliwą, spójną syntezę interesującego zagadnienia, które w sposób zasadniczy uwarunkowało nie tylko historię Litwy, ale także nade wszystko Polski, z którą losy Litwy były zawsze ściśle zespolone, z jaką stanowiła na skutek procesów konsolidacyjnych Rzeczypospolitą Obojga Narodów.

Historyk litewski Vytautas Ališauskas zapewnia w przedmowie, że nowa monografia dotycząca chrześcijaństwa na Litwie posiada atut, jakiego pozbawione są poprzednie dwa zbiory różnych autorów, powstałe dla uczczenia jubileuszy chrztu kraju: 550-lecia (1937) i 600-lecia (1987). Jakkolwiek również stanowi dzieło zbiorowe i zachowuje chronologiczny układ w prezentacji historycznych treści, to stanowi omówienie o najbardziej jednolitym ujęciu. Niewątpliwie stanowi też próbę pewnego podsumowania, zebrania faktów i białych plam w związku z przekroczeniem magicznego tysiąca lat od pierwszego zetknięcia się z misją chrześcijańską.

Droga dziejowa chrześcijaństwa na Litwie od misji Brunona w roku 1009 do podpisania porozumień między Republiką Litewską a Stolicą Apostolską w roku 2000 w nowej pracy pokolenia posowieckich historyków litewskich została ujęta w innej niż dotychczasowe periodyzacji. Poprzednie podziały odnosiły się do etapów historii politycznej kraju. Nowe ujęcie zapewnia uchwycenie ciągłości przedstawionych dziejów i pozwala zaobserwować procesy zachodzące wewnątrz Kościoła katolickiego i innych wyznań. Sprawia to, że czytelnik otrzymuje przekaz we właściwych ramach, co umożliwia pełną analizę zasadniczych zjawisk w sprawach wyznaniowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.