Facebook Google+ Twitter

Dzieje śląskiej rodziny na wystawie w Warszawie

Dzieje śląskiej rodziny Lysków z Bojszów są ważną częścią wystawy "Wojenne rozstania", przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, otwartej właśnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, podaje Grażyna Kużnik w "Dzienniku Zachodnim".

Plakat wystawy / Fot. http://www.buw.uw.edu.pl/images/wystawy/plakatd_wr.jpgPrzez fotografie, listy, pamiątki pokazano w niej losy siedmiu rodzin, które rozdzieliła II wojna światowa. Ich niepowtarzalne dramaty osobiste składają się na wspólną pamięć Polaków o wojnie.

Rodziny dotknęły aresztowania, więzienia, obozy koncentracyjne, wywózki, wcielenia do armii wroga, zaginięcia podczas wojennego chaosu, a także masowe egzekucje i śmierć na froncie. Wystawa opowiada nie tylko o żołnierzach, ale także o ich żonach i dzieciach, pozostawionych w domach. Walka tych najsłabszych o przetrwanie, ich tęsknoty i nadzieje, to również historia wojny.

W tym roku powstał film Mariusza Malinowskiego "Dzieci Wehrmachtu", którego premiera zapowiedziana jest na styczeń przyszłego roku. Film jest narracją syna żołnierza, przymusowo wcielonego do Wehrmachtu.

Źródło: http://www.dziennikzachodni.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Smutne losy...
losy rodzin wojennych.
I smutne jest to, że...
Ludzie ludziom zgotowali ten los.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.