Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33681 miejsce

"Dzieje tarnowskiego Rynku"

Jak zmieniał się tarnowski rynek? Świadkiem jakich wydarzeń było to miejsce? Jak wyglądał ratusz i poszczególne kamienice? W znalezieniu odpowiedzi na te i inne pytania pomaga otwarta właśnie wystawa „Dzieje tarnowskiego Rynku”.

Wystawa "Dzieje tarnowskiego Rynku" jest już dostępna dla zwiedzających / Fot. fot. Dorota JuchaDokładnie w 2008 roku mija dziesięć lat od oddania do użytku nowej płyty tarnowskiego rynku. Z tej to właśnie okazji Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotowało wystawę „Dzieje tarnowskiego Rynku”, która ma pokazać historię tego miejsca, zmieniający się na przestrzeni wieków wygląd centrum miasta. Wystawa pomyślana została jako plenerowa prezentacja, ulokowana na płycie rynku. Tarnowianie mają zatem niepowtarzalną okazję, by spacerując po rynku, poznać historię tego miejsca.

Wystawa składa się z pięciu sześciennych konstrukcji, złożonych z metalowych stelaży, wypełnionych z czterech stron planszami. Umieszczono na nich barwne rysunki i fotografie pokazujące Rynek tarnowski od czasów pierwszych wizerunków tego miejsca (autorem szkiców był Zygmunt Vogel), poprzez szkice Stanisława Wyspiańskiego, fotografie z początku XX wieku aż do czasów współczesnych. Prezentację kończą zdjęcia z remontu płyty rynku przeprowadzanego w latach 1996-1998 i z uroczystości oddania jej do użytku w obecnej formie dziesięć lat temu, 28 maja 1998 roku. W sumie oglądać można blisko sto rysunków, fotografii i pocztówek. Wszystkie rysunki i fotografie zostały opisane. Tablice z fotografiami i rysunkami ukazującymi historię rynku w Tarnowie. / Fot. fot. Dorota Jucha

Lokacja każdego miasta zaczynała się zwykle od wytyczenia placu o kształcie mniej lub bardziej regularnego prostokąta, otoczonego kiedyś drzewami, a następnie domami. Tak też było w Tarnowie, mieście lokowanym 7 marca 1330 roku na prawie niemieckim. Rynek miał powierzchnię około 0,7 ha. Plac ten otaczały z czterech stron działki budowlane - po dziewięć działek przy pierzejach dłuższych i po pięć przy krótszych. Z każdego rogu rynku wybiegały po dwie ulice, które później ukształtowały szachownicę zabudowy miejskiej. Centrum tego placu przeznaczano na ratusz – budynek, w którym urzędowała rada miejska i sąd wójtowsko-ławniczy. Znajdowała się też w nim waga miejska, zbrojownia i więzienie.

Tarnowski rynek był niemym świadkiem wielu wydarzeń; m.in. wkroczenia wojsk austriackich w 1772 roku, które pozostały w mieście aż do jesieni 1918 roku, a także okupacji hitlerowskiej i masowej zagłady ludności żydowskiej w czerwcu 1942 roku.Zdjęcia dokumentujące zagładę tarnowskich Żydów. / Fot. fot. Dorota Jucha


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.