Facebook Google+ Twitter

Dzieje Ziemi na poznańskim przystanku

Nauka o środowisku w oczekiwaniu na tramwaj? Czemu nie! Pasażerowie poznańskiej Pestki mogą od dziś oglądać dzieje Ziemi na jednym z przystanków. Projekt wpisuje się w poznańskie obchody Roku Klimatu i Środowiska.

Owieczka Dolly, czyli początki eksperymentów związanych z klonowaniem organizmów / Fot. Seweryn LipońskiPrzystanek tramwajowy przy ul. Szymanowskiego, pierwszy za pętlą PST (Poznańskiego Szybkiego Tramwaju), zmienił się w ostatni weekend nie do poznania. Do tej pory kojarzył się podróżującym głównie z betonowymi, szarymi ścianami. Teraz pasażerowie mogą, w oczekiwaniu na swój tramwaj, prześledzić krótką historię naszej planety. Na pustych dotąd ścianach przystanku pojawiło się bowiem 30 scenek przestawiających dzieje Ziemi: od powstania Układu Słonecznego aż po dzień dzisiejszy.

- Mamy nadzieję, że pasażerowie pooglądają i się zastanowią: czy można trochę inaczej żyć, zrobić coś dla ochrony środowiska? – tłumaczy Joanna Chrzanowska, pomysłodawczyni i współorganizatorka akcji, w rozmowie z Wiadomościami24.pl. Malowanie przystanku nazwano Szablonową Evvolucją, gdyż scenki są tworzone w oparciu o streetartowe szablony. W akcję zaangażowało się ponad 20 osób, z czego większość to studenci ASP oraz miłośnicy streetartu.

Od prehistorii po przyszłość

Scenka 30 skłania do refleksji. Gdzie będziemy żyć, jeśli zniszczymy naszą planetę? - pytają twórcy / Fot. Seweryn Lipoński
Scenki są bardzo zróżnicowane. Początkowe przedstawiają powstanie pierwszych roślin, czasy dinozaurów itd. Wyraźnie zaznaczone są też późniejsze wątki historyczne (jedno z malowideł symbolizuje rewolucję francuską, inne – zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki), można nawet dostrzec inspirację mitologiczną (Prometeusz wykradający ogień bogom).

Opisując dzieje Ziemi, młodzi twórcy nie zapomnieli też o negatywnym wpływie człowieka na środowisko. Dlatego 29. scenka (na zdjęciu po prawej) przedstawia dzisiejszy stan rzeczy i światowy kryzys ekologiczny. Ostatnia zaś, zatytułowana „Alternatywna planeta”, wybiega w przyszłość i ma skłonić do refleksji: czy możemy żyć poza Ziemią? Gdzie przyjdzie nam żyć, jeśli zniszczymy naszą planetę?Rok 2008 to w Poznaniu Rok Klimatu i Środowiska / Fot. Seweryn Lipoński

Pasażerowie MPK z zainteresowaniem przyglądali się powstającemu dziełu. Większość z nich jest przychylnie nastawiona do akcji i uważa, że to dobry pomysł, by promować ochronę środowiska. – Świetna inicjatywa – chwali Jacek Tym, mieszkaniec Poznania. – To na pewno lepsze rozwiązanie, niż pozostawienie gołych, betonowych ścian na przystanku.

Są też jednak osoby bardziej sceptyczne wobec Szablonowej Evvolucji. Niektórzy zwracają uwagę, że już samo malowanie farbami niewiele ma wspólnego z ochroną środowiska. Co na to organizatorzy? – Coś za coś – ripostuje Joanna Chrzanowska. – Moglibyśmy równie dobrze nic nie robić i zostawić wszystko tak, jak było. Ale chyba lepiej zużyć trochę farb i przekazać coś ważnego.

Ziemia obecnie, czyli światowy kryzys ekologiczny / Fot. Seweryn Lipoński

Kolorowe przystanki


To nie pierwsza taka akcja, w podobny sposób pomalowano już większość przystanków PST. Pasażerowie czekający na tramwaj przy centrum handlowym Plaza mogą, na przykład, podziwiać malowidła nawiązujące do wydarzeń Czerwca 1956 roku. Wszystko odbywa się oczywiście w porozumieniu z zarządem poznańskiego MPK.

Ostatnim, którego do tej pory nie ozdobiono, jest przystanek przy ul. Kurpińskiego, ale jak się dowiedzieliśmy, również on w najbliższym czasie zostanie pomalowany. Wszyscy pasażerowie poznańskiej Pestki będą więc mogli podróżować w iście kolorowym otoczeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ Ciekawe. Chętnie zobaczyłabym te przystanki. Zdecydowanie lepiej zużyć trochę farb niż nic nie robić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.