Facebook Google+ Twitter

Dzięki darowiźnie możesz zaoszczędzić na podatku

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-17 16:22

Zostały jeszcze dwa tygodnie na przekazanie darowizny na szczytne cele. Można ją odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym i zaoszczędzić na podatku.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://www.flickr.com/photos/paulgalipeau/556409822/Przekazanie darowizny nie zabiera dużo czasu. Wystarczy jedynie przelać pieniądze lub przekazać prezenty stowarzyszeniu lub fundacji, która prowadzi działalność charytatywną. Oprócz pomocy potrzebującym, dodatkowym plusem jest pomniejszenie swojego przychodu.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze darowizna musi być przekazana na cele wskazane w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jest ich naprawdę dużo. Mogą one dotyczyć m.in upowszechnianie kultury fizycznej i sportu czy wypoczynek dzieci i młodzieży. Chodzi o to, aby wesprzeć działalność organizacji pozarządowej, która nie należy do sektora finansów publicznych i nie działa w celu osiągnięcia zysku. Obdarowany nie musi mieć jednak statusu organizacji pożytku publicznego.

Bardzo ważne jest również to, aby zachować wszelkie dokumenty świadczące o wartości darowizny oraz o przyjęciu darowizny przez obdarowanego. Najczęściej wymogi te spełnia umowa darowizny.

Zaoszczędzić na podatku mogą osoby, które rozliczając się wypełniają PIT-36 i PIT-37, a także ryczałtowcy. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy oprócz z zysków z działalności mają też dochody z innych źródeł (np. umowa o dzieło).

Ulgę wykazujemy w załączniku PIT/O, gdzie musimy podać szczegółowe dane obdarowanej organizacji. Trzeba jednak pamiętać, że darowizny można odliczyć do wysokości 6 proc. swojego dochodu. Wyjątek stanowią osoby prawne, które mogą odliczyć nawet 10 proc. Limity te dotyczą osób, które wspomagają organizacje pożytku publicznego oraz datki na rzecz kultu religijnego.

Bez ograniczeń mogą pomniejszać dochód wyłącznie osoby, które złożyły darowizny na rzecz działalności charytatywno - opiekuńczej Kościoła.

Źródło: Rzeczpospolita z 17 grudnia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.