Facebook Google+ Twitter

Dzięki dziennikarzom IPN wystąpi o ekstradycję Krwawej Julki

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2008-09-12 09:10

Dziennik Zachodni pomógł katowickiemu Instytutowi Pamięci Narodowej ustalić londyński adres Heleny Matei, znanej jako Krwawa Julka, podczas II wojny światowej domniemanej agentki gestapo. Mateja oskarżana jest o rozbicie Armii Krajowej na Górnym Śląsku. Od lat 40. ubiegłego wieku poszukiwana jest przez polską prokuraturę.

Przeczytaj też Krwawa Julka: Najlepszy szpieg gestapo na Śląsku

Teraz IPN będzie starał się o jej ekstradycję. Krwawa Julka, która uciekła z kraju zaraz po wojnie, może w końcu stanąć przed polskim sądem.

Zgodnie z zarzutami prokuratury, ta wówczas młoda i piękna kobieta była konfidentką gestapowca Paula Brauche. Wskazała mu dowódców ruchu oporu. Już w czasie wojny dostała od AK wyrok śmierci. Zaraz po wojnie znalazła się na międzynarodowej liście zbrodniarzy wojennych. - Zdobycie jej adresu to świetna wiadomość. Teraz użyjemy wszelkich dostępnych środków, żeby doszło do jej ekstradycji. Długo szukaliśmy jej listami gończymi. Zarzuty wobec niej są bardzo poważne - mówi prok. Ewa Koj, naczelnik pionu śledczego katowickiego IPN.

Zaraz po otrzymaniu od nas adresu poszukiwanej, prokuratorzy IPN podjęli kroki zmierzające do jej wydania. Ustalaniem, czy znany nam adres w Londynie jest prawidłowy, zajmuje się już polska policja przy współpracy z Interpolem.

- Od razu po formalnym potwierdzeniu adresu, skierujemy odpowiedni wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości o ekstradycję Heleny Matei. To kwestia kilkunastu dni - zapewnia prok. IPN Marzena Kusion, która od 2001 roku prowadzi sprawę Krwawej Julki.

Adres Matei reporterzy naszej gazety zdobyli od krewnych kobiety, którzy dotąd skrzętnie ukrywali szczegóły dotyczące miejsca jej pobytu. Gdy kilka dni temu reporterka "Polski Dziennika Zachodniego" przekazała ten adres katowickiemu Instytutowi Pamięci Narodowej, ten natychmiast rozpoczął procedurę zmierzającą do ekstradycji Heleny Matei z Wielkiej Brytanii do Polski.

Więcej o krwawej karierze Matei wymierzonej przeciw Polakom na stronach Polska Dziennik Zachodni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.