Facebook Google+ Twitter

Dzięki luce w prawie otrzymasz do kilkuset złotych podwyżki

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-05 12:13

Wszyscy, którzy zarabiają powyżej 5 tys. zł brutto miesięcznie będą mogli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Wystarczy dogadać się z pracodawcą i przesunąć wypłatę grudniowego wynagrodzenia na początek stycznia. Wówczas zapłacimy podatek już według nowych niższych stawek, czyli 18 i 32 proc.

Pamiątka z Wielkiej Majówki na Polu Mokotowskim. / Fot. PAP/Andrzej RybczyńskiWszystko przez lukę w przepisach, dzięki której już teraz można skorzystać z niższych podatków obowiązujących dopiero od przyszłego roku.

- Przepisy podatkowe mówią jasno, że dochody są opodatkowane w momencie wypłaty wynagrodzenia - mówi Piotr Trybała, partner w KPT Doradcy Podatkowi. - Dla fiskusa liczy się więc data wpłynięcia pieniędzy na konto, a nie miesiąc, za który zostały one wypłacone - podkreśla Trybała.

Taką interpretację potwierdzają pracownicy urzędów skarbowych. - W przypadku przeniesienia wypłaty grudniowych poborów na styczeń urząd nie będzie miał żadnych zastrzeżeń - potwierdza dziennikowi "Polska" Michał Lonc z Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

W tym roku płacimy jeszcze zgodnie z wprowadzoną 10 lat temu skalą: 19, 30 i 40 proc. W 2009 r. będą obowiązywać już tylko dwie stawki - 18 i 32 proc., a próg wejścia w najwyższy podatek wynosi aż 85 528 zł. To spora różnica, bo dzisiaj wystarczy osiągnąć dochód 44 490 zł i już trzeba płacić 30 proc. podatku.

Przesunięcie wypłaty wynagrodzenia opłaca się głównie tym, którzy przekroczą drugi próg podatkowy. Na przykład osoba zarabiająca 5 tys. brutto w grudniu musi zapłacić dodatkowo ok. 500 zł podatku. Jeśli przeniesie termin wypłaty na styczeń, to 500 zł zostanie jej w kieszeni. Gdy ktoś zarabia 8 tys. zł brutto, to może w ten sposób zaoszczędzić ok. tysiąca zł.

Warunek? Wypłata pensji musi nastąpić po 31 grudnia. Taką możliwość może rozważyć 1,3 mln podatników, bo tylko tyle spośród łącznej liczby 24,4 mln osób rozliczających się za pomocą formularza PIT mieści się w drugiej i trzeciej skali podatkowej. Osoby płacące najwyższe podatki według trzeciej, 40-procentowej skali powinny jednak się zastanowić, czy przesuwać wypłatę z grudnia na styczeń.

W ich przypadku korzyści w tym miesiącu będą znikome, Po osiągnięciu rocznego wynagrodzenia powyżej 85 tys. zł nie płaci się bowiem składek na ZUS, i dlatego zaoszczędzone dzięki niższemu podatkowi pieniądze pójdą w styczniu na wyższe ubezpieczenie społeczne. Ale w 2009 r. wcześniej za to przestaną płacić składki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.