Facebook Google+ Twitter

Dzięki odciskom palców poznamy płeć sprawcy przestępstwa?

Analiza odcisków palców od dawna ma duże znaczenie w śledztwach prowadzonych przez organy ścigania. Okazuje się, że dzięki nowej technice na ich podstawie będzie można identyfikować płeć sprawcy przestępstwa.

https://flic.kr/p/dR4DY4 / Fot. Alan Levine/CC BY 2.0Korzenie daktyloskopii sięgają XIX wieku. Analiza porównawcza odcisków palców doprowadziła do końca wiele śledztw kryminalnych. Na ich podstawie sądy skazywały sprawców kradzieży, morderstw itp.

Analiza porównawcza znalezionych na miejscu zbrodni odcisków palców z informacjami znajdującymi się w policyjnych bazach danych to od dawna rutynowa technika. Dziś odciski mogą posłużyć w identyfikacji płci sprawcy.

Zespół Jana Halameka z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku opracował metodę zgodnie z którą odciski palców nie są wyłącznie zapisem wizualnym. Badaczy interesuje bardziej ich biochemiczna treść i fakt, że mogą przechowywać ślady potu. Zawartość aminokwasów pomoże ustalić czy sprawca jest mężczyzną czy kobietą. W pocie kobiety znajduje się bowiem dwa razy więcej aminokwasów - podaje Science Alert.

Wczesne badania na małej grupie zakończyły się 99-procentową skutecznością. Naukowcy wyodrębniają aminokwasy na specjalnej folii z polietylenu. Używają do tego rozcieńczonego kwasu solnego. Poziom aminokwasów mierzony jest za pomocą testów kolorymetrycznych.

Teraz przed naukowcami badania na większych grupach. "Chcemy stworzyć bardzo prosty zestaw, który umożliwi określenie na miejscu czy osoba była młoda czy stara, jest mężczyzną czy kobietą, jakie jest jej pochodzenie etniczne" - mówił Jan Halamek o dalekosiężnych celach badań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

... to będzie precedens:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak ktoś jest w trakcie zmiany płci, to co wówczas?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące, przydatne badania, których wyniki ułatwią policjantom pracę. Pozwolą zawęzić krąg osób podejrzewanych o dokonanie przestępstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.