Facebook Google+ Twitter

"Dziękuję tatusiu" na deskach Teatru Druga Strefa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-09 14:59

Już za tydzień - w czwartek 16 czerwca br. o godzinie 20.00 na deskach Teatru Druga Strefa odbędzie się prapremiera monodramu Freda Apke "Dziękuję tatusiu" w reżyserii samego autora. Przekładu dokonała Marta Klubowicz, a w sztuce zagra Sylwester Biraga.

 / Fot. Dziękuję tatusiu - plakatW dniu urodzin swoich a zarazem urodzin ojca, bohater po raz pierwszy w życiu postanawia wygłosić mowę przed całą rodziną. Ten niewysoki okularnik z brzuszkiem, fotograf - amator, będący na co dzień spokojnym sprzedawcą mebli, ma szczery zamiar podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do ukształtowania jego życia i sprawili, że wyrósł na porządnego człowieka. Jako przykładny syn niemieckiego kombatanta powtarza po ojcu jego życiowe motto: „Jak już się coś zaczęło, to trzeba skończyć”. W swoich staraniach dochowania wierności tym słowom, dodaje sobie animuszu pijąc wino i konsekwentnie kontynuuje przemówienie. Opowiada o dzieciństwie, ilustrując to fotografiami. Z pozoru niewinne spotkanie przy urodzinowym stole staje się jednak pretekstem do obnażenia prawdy i rozliczenia z przeszłością. Z każdym wypitym kieliszkiem bohater staje się bardziej wylewny, a podziękowania wobec bliskich brzmią coraz bardziej gorzko i sarkastycznie...

Pozostałe terminy spektaklu:

17, 18, 19, 20 czerwca, godz. 20.00

7, 8, 9, 10 lipca, godz. 20.00

bilety do kupienia na stronie: http://www.teatrdrugastrefa.pl/

 / Fot. Sylwester Biraga - fot. K. Chmura-CegiełkowskaSylwester Biraga, reżyser, aktor, dyrektor i założyciel Teatru Druga Strefa. Od 1990 roku wyreżyserował ponad 60 spektakli, z czego 3 premiery odbyły się w Wilnie (2001,2002,2003), 1 premiera w Brukseli (2004) i 3 premiery w Avignonie (2005, 2008, 2009), 1 premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu (2010). Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (1997). W latach 1996 - 2005 dyrektor Studium Animatorów Kultury Teatralnej w Warszawie. W 2009 roku autorski spektakl Sylwestra Biragi „FIN DE…” otrzymał nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis. W dorobku aktorskim ma między innymi role: Kwinta w spektaklu KWINTESENCJA granym przez 7 sezonów z ogromnym powodzeniem, Pana Jourdin w spektaklu MIESZCZANIN SZLACHCICEM, o której krytyk teatralny Tomasz Miłkowski napisał: „Teatr Druga Strefa dowiódł, że można przełamać mit telewizyjnego przedstawienia Jerzego Gruzy - od czasu, kiedy pana Jourdain zagrał Bogumił Kobiela, nikomu w Polsce nie udało się zaproponować konkurencyjnej interpretacji. Biraga temu zadaniu sprostał.”

Fred Apke, aktor, reżyser, dramaturg. Wychowany w uzdrowiskowej miejscowości nad Weserą (wschodnia Westfalia). Studia aktorskie odbył w Berlinie. Jako aktor pracował w wielu teatrach Niemiec (m.in. w Kampnagelfabrik czy Kunsthalle w Hamburgu). W 1987 roku wyjechał do Norwegii, gdzie był aktorem i reżyserem teatralnym w norweskiej telewizji NRK. Debiut dramaturgiczny Freda Apke miał miejsce w 1989 roku w Black Box Theater (Oslo). Była to sztuka „Z powodu choroby zamknięte”, która odniosła duży sukces. Tłumaczył z norweskiego i szwedzkiego, przede wszystkim Ibsena i Strinberga. Jest laureatem nagrody Północnej Westfalii (1987) za sztukę „Szklane oczy”. „Die Welt” uznała jego tragikomedię „Winyl” wystawioną przez berlińską grupę teatralną Kerkhoff za najcelniejszy portret generacji niemieckich trzydziestolatków u schyłku XX wieku. Sztuka znalazła się na afiszu wielu niemieckich teatrów. Od 1991 roku pracuje w Niemczech, goszcząc jako aktor i reżyser w takich teatrach jak Stadttheater Herford, Landestheater Detmold, Stadttheater Fürth, Deutsches Theater Berlin (Baracke), Theater am Ufer Berlin. Tam też reżyseruje między innymi Szekspira, Goethego, Nestroy’a, Ibsena, Strindberga, Mastrosimone’a, Enquista oraz sztuki własnego autorstwa. W 1998 roku rozpoczął współpracę z producentami filmowymi, przede wszystkim niemieckimi. W roku 2000 Fred Apke otrzymał nagrodę aktorską za współczesną rolę komediową na festiwalu Bawarskie Dni Teatralne. Rok 2003 przyniósł natomiast nominację do prestiżowej nagrody za najlepszy scenariusz filmowy sezonu. Jego sztuki wystawiane były dotychczas w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, na Ukrainie oraz w Polsce. W Bałtyckim Teatrze Dramatycznym Fred Apke zrealizował własną adaptację „Fausta” Goethego z Martą Klubowicz w roli Mefistofelesa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.