Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5461 miejsce

Dzieła i myśli Oscara Niemeyera, poety brazylijskiego krajobrazu

Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho, genialny brazylijski architekt powiedział: To,co mnie pociąga, to wolne i zmysłowe krzywe. Linie, które znajduję w górach mego kraju, w meandrujących biegach rzek, w figurze ukochanej kobiety.

W środę, 5 grudnia 2012 r., w Rio de Janeiro zmarł wielki brazylijski architekt Oscar Niemeyer.)

Rozum jest wrogiem wyobraźni


Zaciekawiło mnie powyższe stwierdzenie, dobiegające z telewizora, włączonego w porze największej (mojej) oglądalności - czyli w sobotę około 10 rano. W końcówce filmu dokumentalnego "Oscar Niemeyer: życie jest westchnieniem", w reżyserii Fabiano Maciel'a, poznałam 103-letniego człowieka (urodzony 15 grudnia 1907 r.), który wcielił w życie, swoje, niczym nieograniczone, fantazje architektoniczne i zmienił krajobraz Brazylii.
Brasília to nowy świt w historii Brazylii, mówił Juscelino Kubitschek, prezydent w latach 1956-1961. / Fot. Beatriz de Barros Barreto TaneziniJego największym, kompleksowym dziełem, jest miasto Brasilia. Liczne przykłady jego geniuszu można spotkać także poza Brazylią. Film dobiegał końca, zatem nie pozostało mi nic innego, jak tylko zaspokoić ciekawość o architekcie i jego intrygujących projektach informacjami z internetowych źródeł.

Równowaga między przestrzenią zabudowaną a wolną jest najważniejsza.


Miasto Brasília powstało za rządów prezydenta Juscelino Kubitschek de Oliveira, które przypadły na lata 1956-1961. Do realizacji tego pomysłu powołano dwóch wybitnych architektów. Lucio Costa był odpowiedzialny za plan przestrzenny, a Oscar Niemeyer za projekty budynków użyteczności publicznej.

Od roku 1960 Brasilia została oficjalną stolicą Brazylii (wtedy Stanów Zjednoczonych Brazylii). Celem budowy zupełnie nowego, futurystycznego miasta, było ożywienie gospodarcze w centralnej części kraju oraz odciążenie przeludnionego Rio de Janeiro.
Siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych Brazylii - Itamaraty Palace, Brasilia - z rzeźbą Meteor Bruno Giorgi. Rok 1962. (Creative Commons) http://flickr.com/photos/75526253@N00/168053539 / Fot. Xenia Antuness
W projektach miało to być idealne miasto; z szerokimi bulwarami i pięknymi monumentalnymi budynkami, pozbawione problemów współczesnych metropolii, takich jak nadmierne zagęszczenie, problemy komunikacyjne, bieda i przestępczość. Planowano maksimum 500 tys. mieszkańców, oddzielenie dzielnic mieszkaniowych od handlowych, zielone strefy rekreacyjne.
Miasto Brasilia nazwano największą utopią XX wieku i funkcjonującym, "żywym" muzeum futuryzmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Izo, może miałaś dobry pomysł, żeby przypomnieć ten tekst, tylko nie rozumiem dlaczego trafił do kategorii Hobby?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To był wspaniały artysta o wielkim dorobku życiowym, tak wiele pozostawił po sobie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Joasiu. Starałam się, chociaż osobie spoza branży nie jest łatwo o trafne opinie. Może dopisze się ktoś "parający" się architekturą? Mnie beton (zwłaszcza taki goły, bez tynku) przeraża. Tu takim przykładem są filary - łuki w Pałacu Sprawiedliwości. Obawiam się, że niektóre obiekty ciekawiej wyglądają z daleka, niż z bliska. Jak nasze "hawrylaki" koło Grunwaldu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.06.2010 15:58

Świetny artykuł, super zilustrowany i do tego ciekawy i pouczający......gratuluję i życzę weny:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe są jego objaśnienia, dlaczego tak a nie inaczej zaplanował konstrukcje. Niesamowite są przykłady szkiców, lakonicznych, narysowanych kilkoma pociągnięciami ołówka (Muzeum Sztuki Współczesnej w Niteroi wyobraził sobie i naszkicował na papierowej serwetce, w kawiarni, podczas rozmowy z burmistrzem).

Zaczął projektować mając niespełna 30 lat, zatem jego zawodowa aktywność to już przeszło 70 lat! Żeby to ogarnąć, to nie artykuł a książka by się przydała (może gdzieś taka jest). Wtedy byłoby dość miejsca, żeby pokazać także realizacje poza Brazylią. Ot, choćby taki fantazyjny meczet w Malezji http://www.penang-traveltips.com/penang-state-mosque.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Izo za komentarz. Temat mnie zaintrygował tak, jak i te niesamowite "rzeźby z betonu". Ale jest to subiektywny wybór zdjęć i informacji z pozycji zachwyconego widza. Nie mniej zachęcałabym osoby zainteresowane architekturą , w sensie studiów czy pracy, do posłuchania (raczej poczytania w podpisach, bo wypowiedzi są w portugalskim języku) przemyśleń Oskara Niemeyera o architekturze, krajobrazie, wzajemnej relacji i o człowieku, który jest najważniejszy. Sporo filmików jest na YouTube.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnie ***** za pomysł i merytoryczną zawartość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję tak bardzo interesującego artykułu, wspaniale ilustrowanego zdjęciami. Dla każdego kto interesuje się architekturą jest godny polecenia. Jest bardzo ciekawie, przystępnie napisany i ma duże walory edukacyjne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.