Facebook Google+ Twitter

Dzieła Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-03 13:40

W Warszawie wieczorem odbędzie się wernisaż wystawy "Moje życie. Dzieła Jacka Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego".

Tytuł ekspozycji ma zwrócić uwagę na reprezentatywny i przekrojowy przegląd dorobku artysty. Odwołuje się jednocześnie do tytułu jego tryptyku "Moje życie', znajdującego się w zbiorach MNW.

Na wystawie prezentowanych jest około 120 obrazów i szkiców olejnych oraz 200 rysunków i akwarel Jacka Malczewskiego. Dzieła pokazane są w trzech grupach tematycznych: "Wspomnienie młodości", "Hołd sztuce i muzie" - dzieła symboliczne z dojrzałego okresu twórczości oraz "Pusty dwór" - dzieła późne o wymowie metafizycznej, bardzo rzadko, bądź też po raz pierwszy wystawiane.

Wystawie towarzyszy katalog rysunków Jacka Malczewskiego, prezentowanych w Muzeum Narodowym.

Wystawa "Moje życie. Dzieła Jacka Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie" będzie czynna dla zwiedzających od jutra , 4 grudnia do 7 lutego przyszłego roku.
Wystawie towarzyszy 8 spotkań tematycznych prezentujących wybrane zagadnienia twórczości Jacka Malczewskiego oraz wykłady i lekcje muzealne dla szkół.

Organizatorzy przygotowali także pamiątki muzealne towarzyszące wystawie, na przykład apaszki z motywami twórczości Malczewskiego, magnesy z reprodukcjami jego obrazów, czy kolorowanki dla dzieci.

Jacek Malczewski herbu Tarnawa, był jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku. Urodził się 15 lipca 1854 w Radomiu, a zmarł - w ieku 75 lat - 9 października 1929 w Krakowie.
Studiował w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych (m.in. u Jana Matejki) oraz w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Od 1897 był członkiem stowarzyszenia Sztuka. W latach 1897-1900 oraz 1912-21 - profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W tym roku, oprócz 80 rocznicy jego śmierci, przypada 155 rocznica urodzin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.