Facebook Google+ Twitter

Dzieła polskich artystów do oglądania w Parlamencie Europejskim

W poniedziałek, 25 stycznia, w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, Jerzy Buzek otworzył wystawę, która zostala poświęcona dziełom polskich artystów. Ekspozycję będzie można podziwiać w sali Yehudi Menuhin.

Parlament Europejski, Bruksela / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2007_07_16_parlament_europejski_bruksela_12.JPGOd wczoraj w Parlamencie Europejskim w Brukseli oglądać można prace polskich artystów m.in.: Anny Baumgart, Tomasza Ciecierskiego, Anety Grzeszykowskiej, Ryszarda Grzyba, Stefana Gierowskiego, Zofii Kulik, Włodzimierza Pawlaka, Zbigniewa Rogalskiego, Henryka Stażewskiego i Tomasza Tatarczyka.

Jerzy Buzek, który sam uroczyście otworzył wystawę, wyjaśnił cel jej powstania: "Nawiązując do niedawnych obchodów 20. rocznicy demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej Parlament Europejski pragnie uhonorować dzieła sztuki pochodzące z kilku państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r., po dziesięcioleciach izolacji za żelazną kurtyną" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Prace, które znalazły się na wystawie zostały wybrane przez specjalną komisje w składzie: Zofię Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Agnieszkę Morawińską, dyrektor Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie, Pawła Potoroczyna, dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza i Jarosława Suchana, dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Do finałowej rozgrywki przeszło 10 prac spośród 45 propozycji ekspertów, a ostatecznego wyboru dokonał komitet artystyczny PE wraz z przewodniczącym Parlamentu.

- Unia Europejska to nie tylko traktaty i gospodarka, ale przede wszystkim ludzie: ich uczucia i kultura - powiedział na wernisażu Jerzy Buzek pokazując, że każde państwo w zjednoczonej Europie ma swoją odrębną kulturę.

Imponująca kolekcja obrazów Parlamentu Europejskiego, liczy łącznie 363 obrazy, z najróżniejszych zakątków Europy i są one prezentowane w trzech siedzibach: Brukseli, Strasburgu oraz Luksemburgu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I tak być powinno...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.