Facebook Google+ Twitter

Dzieła polskiego kina zyskują nowy blask

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-19 19:41

Jeszcze w tym roku do kin mogą trafić arcydzieła polskiego kina, które zostaną poddane cyfrowej renowacji. Filmy po rekonstrukcji odzyskują ostrość i głębię obrazu, barwę i pierwotny dźwięk.

Powstała grupa firm, które dokonały już rekonstrukcji w formacie cyfrowym takich filmów, jak „Matka Joanna od aniołów" i „Pociąg". Planowane jest odświeżenie kolejnych filmów. - Przeprowadzenie tego samego procesu na dziełach polskiej kinematografii pozwoli ocalić
najlepsze filmy, a nawet poprawić ich jakość tak, by współczesna publiczność mogła docenić ich walory artystyczne - mówił na konferencji prasowej Jędrzej Sabliński ze studia Chimney Pot, które zajmuje się cyfryzacją.

Jednym z pierwszych filmów poddanych cyfryzacji jest "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Hasa według prozy Bruno Schulza. Proces renowacji nadzorował autor zdjęć do tego filmu Witold Sobociński, który wyznał, że efekt przerósł jego oczekiwania. - Technika HD wręcz poprawia jakość obrazu, nawet na premierze filmu, 30 lat temu, nie byłem tak zadowolony - powiedział jeden z najwybitniejszych polskich operatorów.

Przy rekonstrukcji filmów, której inicjatorem i koordynatorem jest telewizja Kino Polska, współpracowała Filmoteka Narodowa.

Dziś publiczności w jednym z warszawskich kinie Silver Screen pokazano zrekonstruowany film Jerzego Kawalerowicza "Matka Joanna od aniołów". W kolejne dwa wieczory poniedziałkowe zostaną pokazane filmy "Pociąg" i "Sanatorium pod Klepsydrą".

Planowana jest renowacja między innymi filmów "Austeria", "Faraon" , "Popioły", a także najlepszych polskich komedii, między innymi "Seksmisji" i obu części "Vabank".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.