Facebook Google+ Twitter

Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu dzielnicą jedności?

Wbrew pozorom lokalizacja świątyń różnych wyznań nie musi prowadzić do konfliktów. Wręcz przeciwnie, może stać się inspiracją do stworzenia organizacji, której celem jest nauka tolerancji i zrozumienia.

Na dość niewielkim obszarze niedaleko samego centrum Wrocławia stoją „Świątynie Czterech Wyznań”: katolicki kościół p.w. św. Mikołaja i Synagoga Pod Białym Bocianem na ulicy św. Antoniego, kościół luterański pod wezwaniem Opatrzności Bożej na ul. Kazimierza Wielkiego oraz prawosławna cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy na ul. św. Mikołaja. Współistnieją one w tej części miasta od wieków, a największa odległość między nimi wynosi 300 m. Dopiero jednak lata dziewięćdziesiąte stały się czasem zacieśniania więzi między ich przedstawicielami i wiernymi.

Połączyły ich kamienie


Co ciekawe i nieco przekorne, współpraca ta zaczęła się tuż po ataku wandali na kościół rzymskokatolicki. Rzucony przez okno kamień o mało nie uderzył siostry ówczesnego proboszcza parafii. Następny kamień został rzucony w ikonę cerkiewną, czego świadkiem był ówczesny wiceprzewodniczący gminy żydowskiej. Przedstawiciele tych parafii i synagogi porozumieli się z księżmi z kościoła ewangelicko-augsburskiego, w sprawie kooperacji w przeciwdziałaniu wandalizmowi.

W trakcie realizacji tego projektu narodziła się idea stałej współpracy, która polegać miała na wzajemnej pomocy, działalności charytatywnej i edukacyjnej. Podkreślano jednakowe podłoże wszystkich tych religii, którym jest Biblia. Modlono się w sprawie tych samych intencji, jak na przykład wojny i prześladowania. Nie ingerowano jednak w sprawy, które te kościoły poróżniły w przeszłości. Więź zacieśniła się jeszcze bardziej w 1997 roku, kiedy członkowie tego stowarzyszenia razem włączyli się w pomoc dla ludzi poszkodowanych przez powódź.

Nauka wzajemnej tolerancji


W 2004 roku pojawił się pomysł powołania fundacji, która nadałaby współpracy wyznawców różnych religii statusu formalnego. Inicjatywa ta doczekała się realizacji i w 2005 roku powstała „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. Celami statutowymi tej organizacji ma być idea dialogu między religiami, przy zachowaniu ich pełnej autonomii wyznaniowej oraz „tworzenie warunków dla współpracy pomiędzy nimi w różnych dziedzinach, a w szczególności: dobroczynności, działalności kulturalnej, ochrony dóbr kultury i sztuki, ochrony praw i tożsamości mniejszości narodowych, pomocy społecznej, działalności edukacyjnej, oświatowej i wychowania, działalności naukowej, a także współpracy pomiędzy nimi a innymi organizacjami i instytucjami".

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Krzysiek
  • Krzysiek
  • 10.10.2011 10:39

I brawo za pomysł! Polska to kraj wielokulturowy i wieloreligijny - więc postulat rozdziału kraju od Kościoła Katolickiego jest jak najbardziej na miejscu. Wszystkie religie są równe!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 09.10.2011 19:09

Gratuluję artykułu oraz bardzo popieram tą współpracę ludzi wierzących lecz wyrażających swą miłość do Boga w różnych formach religijnych. Może forma jest inna ale Bóg jest jeden dla wszystkich. Nie ma też lepszych czy gorszych,przed Bogiem wszyscy jesteśmy równi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.