Facebook Google+ Twitter

Dzielnicowy ze schronu bojowego Sowiniec

W czasie służby dzielnicowy z KPP w Mikołowie mł. asp.Tomasz Jałowy spotyka się z różnymi osobami i rozwiązuje ich problemy. Po służbie przewodniczący koła terenowego „Tychy” stowarzyszenia "PRO FORTALICIUM" Tomek Jałowy remontuje schron.

 / Fot. Archiwum KPP w Mikołowie- Od 2001 roku jestem członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "PRO FORTALICIUM" - powiedział o swoich zainteresowaniach policjant z Mikołowa. - Jest to największa w Polsce organizacja, która zrzesza miłośników fortyfikacji nowożytnych.

Z grupą pasjonatów, przyjaciół i znajomych remontujemy i udostępniamy do zwiedzania zabytkowe schrony bojowe oraz przeciwlotnicze.

W większości są to polskie obiekty wchodzące w skład tzw. "Obszaru Warownego Śląsk", które zostały wybudowane przez  / Fot. Archiwum KPP w MikołowieWojsko Polskie w latach 1934-1939 w celu zabezpieczenia polskiej granicy przed agresją z Niemiec- przeczytaliśmy na stronie internetowej KPP w Mikołowie.

- Zajmujemy się także schronami niemieckimi, które znajdują się na terenie Polski.

Wyremontowaliśmy schron w Pszczynie, a obecnie przywracamy do świetności obiekt w Wyrach przy ul. Pszczyńskiej, który jako jedyny wykorzystany został w walce z regularnym wojskiem niemieckim podczas agresji w 1939 roku.

Schron bojowy "Sowiniec" w Gostyni od wielu lat udostępniamy zwiedzającym, w nim organizujemy żywe lekcje historii.

 / Fot. Archiwum KPP w Mikołowie- W „Sowińcu” powstawały programy telewizyjne: "Było, nie minęło" Adama Sikorskiego, "Tajemnice Historii XX Wieku" Bogusława Wołoszańskiego i odcinki "Małej Armii" – dodała mł. asp. Bogusława Dudek oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie.

Od 2005 roku koło terenowe „Tychy” wraz z gminą Wyry i WKU w Tychach organizuje imprezę patriotyczną.

20 maja, po raz kolejny, odbędzie się inscenizacja historycznej bitwy wyrskiej – Bój o Gostyń w rejonie pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.