Facebook Google+ Twitter

Dzieło Bacha w ostrowieckim Sanktuarium

W Niedzielę Palmową, 17 kwietnia, w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się tradycyjne już Misterium Wielkopostne, zorganizowane przez Miejskie Centrum Kultury. Tym razem była to „Pasja wg św. Mateusza" Jana Sebastiana Bacha.

Początek Misterium w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakW ubiegłym roku organizatorzy zaproponowali „Pasję” - widowisko o śmierci i zmartwychwstaniu Pańskim w wykonaniu Teatru A z Gliwic, a dwa lata temu „Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu” Josepha Haydna z gościnnym udziałem znanego aktora, Bronisława Wrocławskiego.

Zaprezentowana w bieżącym roku „Pasja wg św. Mateusza” to jedno z dwóch wielkopostnych dzieł autorstwa Jana Sebastiana Bacha, jakie zachowały się w całości. Powstała w ostatnim okresie twórczości, gdy ten zajmował stanowisko kantora przy kościele św. Tomasza w Lipsku. Premiera miała miejsce w Wielki Piątek 15 kwietnia 1729 r. Potem zaś przeleżała 100 lat w archiwum zapomniana, aż odkrył ją i przedstawił (we fragmentach) Feliks Mendelssohn-Bartholdy 11 marca 1829 r. w berlińskiej Singakademie.

Jak piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej(www.mck.ostrowiec.pl), „Pasja wg św. Mateusza” to pełna kontemplacji i podniosłego spokoju muzyka przebijająca się przez kolejne akcje dramatyczne. Dzieło powstało w okresie, kiedy Bach przestał już systematycznie pisać kantaty kościelne, a jej komponowanie rozpoczął jesienią 1728 roku. W trakcie pracy, w Publiczność, jak zawsze, dopisała. / Fot. Krzysztof Krzakpołowie listopada, otrzymał wiadomość o zgonie swego przyjaciela księcia Leopolda z Koethen wraz z poleceniem przygotowania muzyki żałobnej na uroczyste złożenie zwłok (24 marca 1729 r. - a więc na trzy tygodnie przed premierą Pasji). Jan Sebastian Bach oczywiście nie mógł nawet myśleć, by obok „Pasji wg św. Mateusza” skomponować pośpiesznie jeszcze jakiś inny utwór. Poprosił zatem swego librecistę Picandera, znanego wówczas poetę o ułożenie tekstu do gotowych już części dzieła. Dzieje Męki Pańskiej podzielone zostały w tym utworze na 24 sceny, w tym 12 dużych (wyrażanych poprzez chorały) i 12 małych (rozgrywających się w czasie arii).

Od lewej: Ryszard Minkiewicz (Ewangelista) i Czesław Gałka (Jezus). / Fot. Krzysztof KrzakW ostrowieckim wykonaniu „Pasji wg św. Mateusza” J.S. Bacha wzięli udział łódzcy artyści: tenor Ryszard Minkiewicz jako Ewangelista, bas Czesław Gałka w partii Jezusa, sopranistka Marta Boberska, mezzosopranistka Anna Werecka, Krzysztof Kozarek (tenor) i Szymon Kobyliński (bas). Solistów wspomagali wokalnie: „All’ Antico” i „Świętokrzyskie Bemolki” pod kierownictwem Ewy Jurkowskiej - Siwiec z Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Orkiestrą Kameralną „Polish Camerata” dyrygował Marek Głowacki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ania
  • Ania
  • 26.04.2011 22:16

Łódzcy artyści?To przekłamanie - Ryszard Minkiewicz z Trójmiasta jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.