Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29469 miejsce

"Dzień Bastylii", czyli jak było naprawdę

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2007-07-16 12:20

14 lipca 1789 r. w szturmie i zburzeniu Bastylii nie uczestniczyli Danton, Robespierre, czy Mirabeau. Nie mogli, ponieważ oba zdarzenia nie miały miejsca. Rewolucja Francuska to wynik upałów, plotek i strachu...

Prise de la Bastille (Szturm na Bastylie) / Fot. Fot. autor nieznany, wikipedia.de, public domainBastille Saint-Antoine została zbudowana w 1383 r. w czasie panowania Karola V. Nie była budowlą ogromną (z fr. Bastille - mały bastion), jak chętnie przedstawiano ja w prorepublikańskim malarstwie XIX wieku. Jej średnia wysokość nie przekraczała dwóch pięter. Chroniąc początkowo wschodnich granic Paryża, została później zamieniona na więzienie i magazyn. 14 lipca 1789 roku przyniósł Bastylii wielką, choć niezasłużoną sławę.

Wyjątkowo gorące lata 1788 i 89 doprowadziły we Francji do nieurodzaju i znacznego wzrostu cen chleba. Niezadowolona ludność szemrała, powstrzymywana od wybuchu jedynie przez swego ulubieńca, ministra finansów Jacques'a Neckera. 11 lipca 1789 król Ludwik XVI zwalnia Neckera ze stanowiska. Na wieść o tym lud paryski wychodzi na ulicę. Pierwsze zgromadzenia zostają bezkrwawo rozproszone przez wojsko.

Tłumy przekonane przez Camille Desmoulins, znanego dziennikarza, o gwałtownym ściąganiu przez króla do Paryża zbrojnych oddziałów ruszają w kierunku Placu Inwalidów, do znajdującego sie tam arsenału.

Po rozbrojeniu zupełnie zdezorientowanych strażników, zdobywają dużą ilość broni palnej. Brakuje jednak prochu strzelniczego. Na wieść o zmagazynowaniu ponad dwustu beczek prochu w Bastylii tłum rusza w jej kierunku. Markiz Bernard-René de Launay, gubernator Bastylii odmawia wydania prochu bez rozkazu króla. Kilku śmiałków przecina liny podtrzymujące pierwszy z dwóch zwodzonych mostów i lud dostaje sie na zewnętrzny dziedziniec. De Launay rozkazuje strzelać na postrach, chcąc rozproszyć tłum. Zapewne udałoby mu się to, jednak gdy w pierwszych szeregach nacierających wybucha panika, reszta, całkowicie pozbawiona orientacji, prze do przodu, uniemożliwiając ucieczkę. Strzegący prowadzącego na wewnętrzny dziedziniec mostu zwodzonego strażnicy, tak samo przerażeni, opuszczają most. Rozpoczyna się plądrowanie. Wśród 87 ofiar tych wydarzeń znalazł się również de Launay, wywleczony z Bastylii i bestialsko zamordowany na ulicach Paryża.

Jacques Necker / Fot. Fot. autor nieznany, wikipedia.de, public domainPowszechnie uważa się Bastylie za ciężkie więzienie polityczne. Nie jest to prawdą. Podczas opisanych wydarzeń jej więźniami było zaledwie 7 osób: 4 kryminalistów, dwóch chorych psychicznie oraz - co do tego źródła nie są zgodne - znany skądinąd markiz de Sade, lub inny arystokrata, skazany za kazirodztwo.

Wykorzystywanie literatury, sztuki i mediów w celach propagandowych nie jest wynalazkiem XX wieku. Już kilka dni po zajściach w Bastylii ukazuje się w "Revolutions de France et du Brabant" artykuł opisujący bohaterskie zmagania, w których nie brakowało heroicznie walczących kobiet i dzieci. Czy "bohaterski zryw ludu" doprowadził do zburzenia twierdzy? Nie, Bastylia została w ciągu następnych 6 miesięcy rozebrana, czy, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, rozszabrowana. Uzyskany w ten sposób materiał budowlany zużyło wielu Paryżan.
Legenda "Dnia Bastylii" jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia republikanów. Z biegiem lat staje się symbolem rewolucji.

Bibliografia:
Jacques Godechot, Les Révolutions (1770-1799), Paris 1963
Albert Soboul, Kurze Geschichte der Französischen Revolution, Berlin 2000

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 16.07.2007 17:19

Milego dnia, Panie Kraszewski i wielu podobnych, niezwykle "trafnych" i wielce "blyskotliwych" komentarzy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyta sie to tak jak gdyby miala to byc absolutna prawda.
Czy jest to pisanie historii na nowo??

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Tak, warto zdawać sobie sprawę z faktów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.07.2007 15:35

hm hm hm.... :-)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze napisane, dziekuje. Oczywiście plus

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.07.2007 14:49

Oczywiscie, ze nie :-) Podobnie jak nie sypiala z polowa swoich dworzan, jak twierdzili pamflecisci...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bardzo dobre! Ciekawe i wciągające ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.07.2007 13:29

He, he...Macku... Szturm na Palac Zimowy? Moze kiedys... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy tekst, przystepnie opracowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.07.2007 13:07

Tez sie z tego usmialem :-) W oryginale brzmialo to tak: Jacques Necker / Fot. autor nieznany, wikipedia.de, public domain :-) Nie wiem co sie stalo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.