Facebook Google+ Twitter

Dzień bez samochodu - czy to możliwe?

Ludzie przyzwyczajeni do dobrodziejstw XX wieku nie wyobrażają sobie życia bez komórki, komputera i samochodu. A gdyby tak przez jeden dzień nie korzystać z jednej z tych rzeczy?

fot. IREK DOROZANSKICiężko pozbyć się nałogów i przyzwyczajeń i ciężko jest odmówić sobie przyjemności. Wystarczy jednak odrobina uporu i wytrwałości aby dojść do wyznaczonego celu. 22-go września sami sobie możemy udowodnić, że chcieć to naprawdę znaczy móc...

Osiem lat temu we Francji pojawiła się koncepcja, aby 22. września nazwać Dniem Bez Samochodu. Pomysł być może absurdalny, ale cel jak najbardziej ambitny. Propagowanie wzorców proekologicznych, informowanie o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do innych, aniżeli samochody, środków transportu, promocja transportu publicznego czy chociażby udowodnienie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Takie zadanie spełniać ma właśnie dwudziesty drugi września.

W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku. Dwa lata później w promocję tego dnia zaangażowało się aż 109 polskich miast. W tym Poznań. W stolicy wielkopolski w tym dniu bilety na tramwaje i autobusy nie obowiązują. W razie ewentualnej kontroli, dowód rejestracyjny upoważnia nas do darmowego przejazdu.

Tak powinno być w każdym mieście!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

u nas w Gdańsku przez remont Podwala Grodzkiego, który zaczął się 15 lipca dużo ludzi zrezygnowało z jazdy samochodem i przerzuciło się na tramwaje i autobusy. I chociaż sytuacja się trochę unormowała, ludzie dalej rzadziej korzystają z samochodów

Komentarz został ukrytyrozwiń

trochę to absurdalne, że w dzień bez samochodu darmowe przejazdy mają ci, którzy posiadają dwód rej.; przecież to jest promocja posiadania samochodu! lepiej obchodźmy Dzień Rowerzysty!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez komputera i "komórki" już się chyba nie da, ale bez samochodu..? Jak najbardziej. Koszty używania samochodu zwłaszcza w Warszawie są koszmarnie wysokie, pomijając już, że coraz częściej po prostu NIE DA się nim gdziekolwiek dojechać bez STANIA w KORKACH. Więc... po co samochód?

Komentarz został ukrytyrozwiń

BraVo Poznań, BraVo Gdańsk.
Czy Twoje miasto też w akcję się włączyło???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdańsk też włączył się do tej akcji :)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.