Facebook Google+ Twitter

"Dzień bez Śmiecenia"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-08 17:36

11 maja rusza kolejna ogólnopolska edycja kampanii "Dzień bez Śmiecenia".

 / Fot. Michał MikołajczykKażdy z nas codziennie kupuje produkty w mniejszych lub większych opakowaniach – butelkach, słoikach, kubeczkach, folii, kartonach... Czy zdajemy sobie sprawę z tego co później dzieje się ze zużytym przez nas opakowaniem, oraz ile ich w sumie zużywamy?

Z roku na rok w Polsce jak i innych krajach rozwiniętych powstaje coraz więcej odpadów. Tylko w 2007 roku w Polsce zebranych zostało 10,5 miliona ton odpadów komunalnych, z czego niestety, aż ponad 90 proc. trafiło na składowiska! Śmiecimy każdego dnia – w domu, w pracy, w szkole, na urlopie. Musimy zatem wiedzieć jak „śmiecić świadomie i z głową” – czyli jak zagospodarować i segregować odpady, tak, by mogły stać się znowu użyteczne.

Pomysł obchodów takiego dnia narodził się na międzynarodowym spotkaniu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, wśród młodzieży reprezentującej kilkanaście krajów Europy. Propozycja zgłoszona przez polskich reprezentantów koordynowana jest w Polsce przez Rekopol Organizacja Odzysku S.A., ale współorganizatorami Dnia są również wszyscy akcjonariusze Rekopolu . Dzień Bez Śmiecenia organizowany jest w Polsce po raz trzeci.

Co będzie się działo 11 maja?

To Dzień bez Śmiecenia, czyli i my nie produkujemy tysięcy plakatów, ulotek, insertów i wlepek. Przygotowaliśmy kartkę internetową, która po kliknięciu przekierowuje na specjalnie stworzoną stronę Dzienbezsmiecenia.pl Kartka ma dwa zadania – zachęcić do kliknięcia i zapoznania się ze stroną. Zawarte na niej treści, adresowane do różnych grup odbiorców w przystępny sposób wskazują na istotę selektywnej zbiórki i sposoby jej prowadzenia.

Drugim zadaniem kartki jest zachęcenie do jej przesłania znajomym, współpracownikom, rodzinie
i przyjaciołom. Pierwotnie kartka zostanie rozesłana do kilkudziesięciu tysięcy osób, do jak licznej grupy trafi ostatecznie – to już zależy od nas wszystkich. Współorganizujący Dzień akcjonariusze Rekopolu wysyłają kartkę do swoich pracowników, klientów i kooperantów, umieszczają ją na swoich stronach internetowych, intranecie i newsletterach.

W zeszłym roku do tej grupy dołączyli także i inni przedsiębiorcy, samorządy, firmy komunalne, szkoły i organizacje pozarządowe, a Nasza kartka trafiła do blisko 250 tys. osób. W wielu miejscach w kraju odbywają się happeningi, pikniki, wystawy np. w Warszawie odbywa się finał konkursu „Segregujesz – Wygrywasz!”. Na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl znajduje się gra komputerowa, w której zadaniem „Zielonego Ludka” jest oczywiście posegregować jak najwięcej odpadów w jak najszybszym czasie. Udanej zabawy!

Naszym celem jest, by ten dzień, wraz ze swoim głównym przesłaniem – „śmiecenia z głową”, czyli segregowania odpadów – wpisał się w kalendarium dni i świąt, a samo przesłanie w codzienność naszych nawyków i zachowań – informuje Piotr Szajrych, Prezes Zarządu Rekopolu. Czasami podajemy wiele przeszkód, które stają nam na drodze do segregowania odpadów w domu, czy miejscu pracy; najczęściej wymieniany jest brak pojemników, czy worków do segregacji odpadów. To jednak przeszkoda, którą możemy łatwo usunąć – firma odbierająca od nas odpady zobowiązana jest również do zabezpieczenia kwestii związanych z gromadzeniem i odbiorem posegregowanych odpadów. Przedyskutujmy zatem to z firmą bądź zarządcą naszego domu – zachęca Szajrych.

Dlaczego 11 maja?

11 maja 2001 roku polski parlament uchwalił pakiet ustaw wprowadzających w Polsce system recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych . Prócz tego jest już zielono, ciepło, ludzie mają wiele pozytywnej energii, także i do tego by zrobić coś pożytecznego. A my tym dniem zachęcamy do jednego – by śmiecić z głową, czyli segregować odpady!

W tegorocznej edycji kampanii chcemy pokazać, iż poza korzyścią jaką jest mniejsza ilość odpadów trafiających do środowiska, segregacja odpadów, a co za tym idzie ich recykling i odzysk pozwalają zaoszczędzić mnóstwo energii i zasobów naturalnych – podkreśla koordynator kampanii Michał Mikołajczyk z Rekopolu. Wyprodukowanie słoika ze stłuczki szklanej pochodzącej z selektywnej zbiórki pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100W żarówki przez 4 godziny! – dodaje Mikołajczyk.
Bądź z nami 11 maja: kliknij na kartkę, spójrz na stronę www.dzienbezsmiecenia.pl, prześlij ją swoim bliskim, znajomy, współpracownikom, zagraj w grę... A przede wszystkim śmieć z głową, czyli popieraj recykling - segreguj odpady!

Jeżeli chcesz otrzymać kartkę wyślij wiadomość na adres kartka@rekopol.pl. Potrzeby są ogromne – statystyczny Polak segreguje około 10 kilogramów odpadów opakowaniowych rocznie, podczas gdy nasi południowi sąsiedzi są od nas o 4 razy bardziej ekologiczni, a statystyczny Niemiec segreguje aż kilkadziesiąt kilogramów więcej!

W celu uzyskania bliższych informacji, proszę o kontakt
Michał Mikołajczyk
Rekopol Organizacja Odzysku S.A.
tel. (22) 436 78 30, 0 500 114 075
m.mikolajczyk@rekopol.pl
www.dzienbezsmiecenia.pl
www.rekopol.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.