Facebook Google+ Twitter

"Dzień bez wokandy" - protest sędziów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-30 16:15

Znane są już dane z niektórych województw na temat protestu sędziowskiego "Dzień bez wokandy".

- W sądach rejonowych i okręgowym w Krakowie odbyła się tylko jedna czwarta spraw, resztę zdjęto z wokandy - poinformował IAR Maciej Strączyński, wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich"Iustitia", czyli organizatora protestu. Strączyński, powiedział też, że w okręgu szczecińskim odbyła się niespełna jedna piąta spraw. Według Macieja Strączyńskiego w niektórych miastach wszystkie rozprawy zdjęto z wokandy.
Powodem protestu jest nieuwzględnienie przez rząd postulatów płacowych sędziów. Sędziowie chcą by system wynagrodzeń i ścieżka awansu były przedmiotem całościowej reformy, inaczej ich zdaniem, najlepsi odejdą z tego zawodu. - Ponadto obecny system wynagrodzeń nie sprzyja sędziowskiej niezawisłości - wyjaśnia rzecznik stowarzyszenia "Iustitia" Waldemar Żurek.
Sędziowie grożą, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, to jesienią dojdzie do eskalacji protestu. Resort sprawiedliwości przyznaje, ze postulaty sędziów są słuszne. - Nie jest jednak możliwa ich natychmiastowa realizacja - mówi rzecznik ministerstwa Grzegorz Żurawski.
Rzecznik resortu sprawiedliwości poinformował, że reforma sądownictwa, w tym systemu wynagrodzeń, jest opracowywana w porozumieniu z "Iustitią".
- Dane z kraju na temat skali "Dnia bez wokandy"ciągle spływają i powinny być znane pod koniec dnia - zapewnił sędzia Strączyński. Mimo protestu odbywają się sprawy aresztowe, a sądy 24 godzinne działają normalnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.