Facebook Google+ Twitter

Dzień Bezpiecznego Internetu

7 lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej (od 2004 roku) obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Bezpieczeństwo w Internecie to również profilaktyczne działanie przeciw cyberprzestępczości oraz świadome korzystanie ze stron.

Dzień Bezpiecznego Internetu powinien być każdego dnia, tylko czy to możliwe? Uchronienie komputera przed zainfekowaniem przez rozmaite wirusy wydaje się być nierealne. Świadomość użytkowników przeglądarek na temat kłębiących się zagrożeń w sieci jest nadal ograniczona. Ograniczenie to wynika również z faktu, iż hakerzy nie próżnują i wciąż wymyślają nowe sposoby na zaatakowanie naszego desktopu. Istnieje zatem uniwersalna metoda walki z cyberprzestępczością?

Kreatywność cyberprzestępców

Należy przyznać, że dopuszczając się cyberprzestępstwa trzeba wykazać się intrygującą kreatywnością i optymizmem. Samo wymyślenie planu wymaga już pewnej wyobraźni, a wdrożenie go w życie to kolejny krok w realizacji zamierzonego celu, będącego skutkiem kreatywności. Cyberprzestępca z założenia jest optymistą, jeśli ma nadzieję, że jego przestępstwo nigdy nie wyjdzie na jaw. Co więcej, pokusiłabym się o stwierdzenie, że jest to człowiek dużej wiary w swoje możliwości.
Jest cały ocean przykładów cyberprzestępczości. Do tych, o których najczęściej się słyszy należy: włamywanie się do systemu bankowości elektronicznej oraz child grooming.

Cyberprzestępcy – atak na Klientów banków

Myśląc o cyberprzestępczości zazwyczaj przychodzą nam na myśl wprawieni hakerzy, bezproblemowo potrafiący złamać nawet najcięższe zabezpieczenie systemu bankowości elektronicznej, do różnych instytucji państwowych, czy gdziekolwiek indziej. Wyobrażenia te nie odbiegają zbyt daleko od rzeczywistości.

Przykładem cyberprzestępstwa związanego z bankowością elektroniczną jest sytuacja z września 2016 roku. 23 letni mężczyzna z Opola włamał się na cudze konto bankowe i ukradł 180 tys. zł. W mieszkaniu podejrzanego znaleziono dowody potwierdzające dokonanie przestępstwa. Usłyszał on zarzuty oszustwa internetowego i dokonania kradzieży.

Coraz częściej słyszy się o phishingu. Jest to popularna metoda oszustwa, polegająca na podszywaniu się przestępcy pod konkretną instytucję lub osobę, w celu uzyskania dostępu do określonych danych, np. karty kredytowej, logowania itp.

Kluczem do bezpiecznego poruszania się po sieci jest zachowanie ostrożności i sprawdzanie wszystkich linków. Jak sprawdzić link? Wystarczy, że najedziesz kursorem na wskazany link (nie klikając w niego!) i automatycznie pojawi się rzeczywisty adres URL. Zazwyczaj link, który został wysłany w wiadomości, ma zmienioną nazwę adresu strony docelowej linku. W ten sposób phiser usiłuje ukryć infekcyjny link z wirusem lub złośliwym oprogramowaniem.

Profilaktyczną ochronę przed phishingiem stanowi również m.in. zainstalowanie nowszych przeglądarek internetowych, które posiadają funkcję blokowania złośliwego oprogramowania.

Child grooming

Pewnie niektórzy z was zastanawiają się czym właściwie jest określenie „child grooming”? Najprostsza definicja mówi, iż są to „działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później je seksualnie wykorzystać. Jest to także mechanizm używany, by nakłonić dziecko do prostytucji czy udziału w pornografii dziecięcej.”

Cyberprzestępstwa o tym charakterze niestety są powszechne i często można o nich usłyszeć. W listopadzie 2016 roku policja z Kędzierzyn-Koźle zatrzymała 28-letniego mężczyznę podającego się za nastolatka w celu nawiązania za pośrednictwem Internetu kontaktu z małoletnimi. W trakcie prowadzonych rozmów, przestępca nakłaniał dzieci do przesyłania nagich zdjęć oraz sam również wysyłał im swoje intymne zdjęcia. W kilku przypadkach proponował on spotkania. Policjanci zabezpieczyli m.in. telefon przez który kontaktował się z dziewczynkami.

Policja na swojej oficjalnej stronie przypomina:

„Opiekunom przypominamy, by zwracali uwagę na to w jaki sposób ich dzieci korzystają z Internetu. Szczególnie jakie strony odwiedzają i z kim korespondują. Podczas prowadzonych rozmów należy ostrzegać je przed nawiązywaniem nowych znajomości na czatach, portalach i tłumaczyć, jak bezpiecznie poruszać się w sieci. Warto uświadomić pociechy, że nigdy nie mogą mieć pewności z kim rozmawiają w Internecie. Ktoś, kto będzie podawał się za ich rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec nich złe zamiary.”

Systematyczna kontrola rodzicielska pozwala na profilaktyczne działanie wobec podobnych do powyżej opisanych sytuacji. Sprawdzanie aktywności dziecka w sieci zwiększa szansę na ustrzeżenie go przed niebezpieczeństwem. Warto zadbać o to, aby dziecko było świadomym użytkownikiem Internetu.

Rozwijający się problem

Problem cyberprzestępczości wcale nie ulega zminimalizowaniu - a wręcz przeciwnie - wciąż się pogłębia. Coraz to nowsze metody i technologie wykorzystywane przez hakerów, zdają się nie mieć końca. Stale znajdują nowe sposoby na złamanie zabezpieczeń. Problem jest o tyle poważny, że dotyczy właściwie każdego z nas, zwykłych obywateli.

Niestety ten problem jest najszybciej rozwijającym się obszarem przestępczości. Można działać wobec niego zapobiegawczo, próbować ochronić się przed atakami.

Warto wydać trochę gotówki na dobre oprogramowanie antywirusowe, które będzie stanowiło realną ochronę przed wirusami. Nie należy tutaj oszczędzać - bezpieczeństwo trochę kosztuje - w perspektywie przyszłości lepiej jest raz wydać więcej niż później ponosić dodatkowe koszty związane z cyberprzestępczością.

Lista cyberprzestępstw zdaje nie mieć się końca, obok child groomingu, phishingu można wymienić cracking oraz zagrożenie prywatności.

Cracking jest ściśle związany z łamaniem zabezpieczeń serwerów i programów komputerowych. Głównym motywem działania crackerów jest kradzież ważnych danych osobowych, które później mogą zostać sprzedane np. konkurencji. Crackerzy celowo rozsyłają wirusy, aby zniszczyć jak największą ilość danych. Tak więc, zainwestowanie w dobre oprogramowanie oraz aktualizacja przeglądarki internetowej, wydaje się w tym przypadku być uzasadniona.

W dobie mediów społecznościowych, gdzie nasze dane - jeśli nie zmienimy ustawień prywatności - może zobaczyć dowolny człowiek, nasza prywatność jest zachwiana. Nie zawsze treści, które udostępniamy są przeglądane wyłącznie przez znajomych. Dajemy niemalże przyzwolenie na kradzież naszych danych osobowych. Warto zatem pamiętać o zmianie ustawień kont na portalach społecznościowych na prywatne. Zadbaj o to, aby niepożądane osoby nie mogły zobaczyć udostępnianych przez Ciebie treści i co ważniejsze, nie mogły sprawdzić Twoich danych osobowych.

Życzę, aby Dzień Bezpiecznego Internetu trwał u Ciebie nieustannie przez cały rok, abyś był świadomym użytkownikiem Internetu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.