Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23904 miejsce

Dzień Dawcy Szpiku w Pleszewie dla Natalii i Innych

4 sierpnia w Pleszewie odbędzie się wielka akcja pod hasłem ,,Pomóż Natalii i innym". Tego dnia w ratuszu będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Wystarczy oddać 4 mililitry krwi lub pobrać wymaz z jamy ustnej.

 / Fot. z archiwum rodziny„Mam na imię Natalia – mam 26 lat. Latem 2011 roku zaczęłam chorować, a miałam tyle planów na przyszłość, rozpoczęłam fajną pracę o jakiej zawsze marzyłam, bo wśród dzieci jako wychowawca w Pleszewskim Domu Dziecka, ślub zaplanowany mieliśmy z narzeczonym na 8 września 2012 r.i wszystko prysło niestety jak bańka mydlana! Początkowo był to niewinny kaszel i podwyższona temperatura. Po kilku miesiącach lekarze postawili diagnozę. Rak! CHŁONIAK HODGKINA IVB inaczej ZIARNICA ZŁOŚLIWA – konieczne leczenie chemioterapią, a potem przeszczep. Dzisiaj nie potrzebuję przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, ale w każdej chwili przeszczepienie może okazać się konieczne.”Na całym świecie jest 20 mln osób zarejestrowanych jako dawcy, jednak w Polsce są pacjenci, dla których dawców nie znaleziono. Stąd akcja uruchamiana przez ludzi dobrego serca pod patronatem burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. 4 sierpnia 2013 r. między godz. 10.00 a 16.00 odbędzie się akcja „Pomóż Natalii i innym” z okazji Dnia Dawcy Szpiku.
Natalia jest pleszewianką, która zmaga się z nowotworem od dwóch lat. – Zwracam się z ogromną prośbą: zarejestruj się! Może właśnie Ty będziesz „bliźniakiem genetycznym” potrzebującego pacjenta i pomożesz mu wygrać z chorobą – zachęca Natalia.

Do rejestracji zachęca także Mariusz Małynicz z Jarocina, który oddał szpik chorej osobie. Potwierdza, że zarówno rejestracja, czyli pobranie 4 ml krwi, jak i samo oddanie komórek macierzystych nie jest bolesne. Przyznaje także, że jest to niesamowite przeżycie. – Czekam aż minie sto dni, kiedy będzie wiadomo, czy mój szpik się przyjmie, a za dwa lata mam nadzieję, że się spotkam z moim bliźniakiem genetycznym i podziękujemy sobie nawzajem – mówi z uśmiechem Mariusz Małynicz.

O tym, że oddanie komórek macierzystych jest bezpieczne zapewnia Joanna Mejner-Olszewska z Fundacji DKMS Polska. – Oddanie komórek nie niesie za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych. Dawca drugiego dnia lub po dwóch, w zależności od metody pobrania - wychodzi do domu i przez pięć kolejnych lat jest pod baczną opieką lekarską.
Istnieją dwie metody pobrania szpiku. Pierwsza to stosowana w około 80% pobrań zarówno w Polsce i na świecie czyli pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Druga – to pobranie z talerza kości biodrowej. O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta.

W bazie fundacji DKMS Polska jest zarejestrowanych ponad 350 tys. potencjalnych dawców. To nadal jednak kropla w morzu potrzeb. Niemal 600 osób z bazy DKMS Polska oddało swoje komórki macierzyste ratując życie pacjentom w Polsce jak i na świecie. Stąd też inicjatywa kilkunastu osób, które postanowiły zachęcić pleszewian i nie tylko do rejestracji w banku dawców. 4 sierpnia 2013 r. będzie można to zrobić w pleszewskim ratuszu w godz. od 10.00 do 17.00. Wystarczy mieć przy sobie dowód tożsamości z numerem PESEL. Dawcą mogą być osoby w wieku 18-55 lat o ogólnym stanie zdrowia dobrym oraz bez dużej nadwagi. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna.
Akcji towarzyszyć będą tez inne atrakcje: koncerty zespołu Two Boys i After Party oraz malowanie twarzy dla dzieci, manicure i makijaż. Będzie można skosztować domowych wypieków czy przekąsić coś z grilla. W przeddzień akcji ulicami miasta wszystkie zaangażowane w akcję osoby przejdą w happeningu zachęcającym do rejestracji. Przedsmak wielkiego pomagania Natalii i innym poznamy jednak już w piątek, gdzie na runku dla wszystkich zagra zespól Nicpo Zatym.

Patronat nad akcją objął Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew – Marian AdamekZapraszamy!!!


Źródło materiału: Gazeta Pleszewska, Fundacja DKMS PolskaWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.