Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11277 miejsce

Dzień Dobrej Wiadomości. Obyśmy obchodzili go nieustannie

Zostań Posłańcem Dobrej Wiadomości! Masz Dobrą Wiadomość: powiedz bliskim, zadzwoń, wyślij kartkę pocztową, e-maila, SMS-a, nagraj się na sekretarkę. Zatrzymaj się! W szumie i zgiełku poszukaj Dobrej Wiadomości.

Uwielbiamy święta, to fakt. W naszym kalendarzu jest ich sporo, prawie każdy dzień w roku również jest świętem – obchodzonym dla czegoś, kogoś, przeciw czemuś. Przykładów można mnożyć wiele: Dzień sprzątania biurka, Dzień Obrony Cywilnej, Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, Dzień Kominiarza, Włókniarza, Dzień bez samochodu, bez papierosa, Międzynarodowy dzień walki z pustynnieniem i suszami, czy też Dzień Rozrzutności.

Dzień Dobrej Wiadomości


[plik 0 lewa]8 września ma swoje święto – jest Dniem Dobrej Wiadomości. Został on zapoczątkowany w 2001 r. z inicjatywy dziennikarki Małgorzaty Bocheńskiej. W tym roku odbywa się po raz szósty. Kapituła „DDW”, w skład której wchodzą: Małgorzata Bocheńska, Janusz Chodorowicz, Urszula Dudziak, Wojciech Eichelberger, Marcin Frybes, Andrzej Tadeusz Kijowski, Tadeusz Rolke, apeluje do mediów o eksponowanie tematów kreujących pozytywny wizerunek świata i propagowanie życzliwych relacji między ludźmi.

Organizatorzy i sympatycy święta pragną zachęcić dziennikarzy, wydawców, media publiczne i komercyjne do „tworzenia nowego modelu i nowego języka w opisywaniu dramatycznych i trudnych faktów oraz odrzucenie sensacyjnych form przekazu i kreowanie pozytywnego nastawienia do narodów, państw oraz religii”. Powołano Fundację Dnia Dobrej Wiadomości, której celem jest „propagowanie optymistycznych informacji w polskich mediach i ograniczanie liczby przekazywanych przez media złych wiadomości”.

W tym roku DDW obchodzony jest pod hasłem „Port dobrych wiadomości”. 8 września w Warszawie przeprowadzona zostanie kampania służąca kształtowaniu przekazów medialnych bez przemocy i agresji. Odbędą się także happeningi, np. Pralka Frania, czyli pranie prasy w poszukiwaniu Dobrej Wiadomości, wystąpią kabarety.
Posłaniec i Księga Dobrej Wiadomości

Posłańcem Dobrej Wiadomości może być każdy z nas, wystarczy dzielić się z innymi dobrymi wiadomościami. Kapituła DDW co roku nadaje tytuł Posłańca Dobrej Wiadomości osobom znanym i wybitnym. W tym roku do tego tytułu zgłoszono m.in.: Normana Davisa, Aleksandra Wolszczana, Władysława Bartoszewskiego, podróżnika Marka Kamińskiego, duet Anita Lipnicka i John Porter oraz Pocztę Polską.

Księga Dobrej Wiadomości została przekazana ludziom i instytucjom na całym świecie. Znajdują się w niej przesłania i inicjatywy popierające ideę Dnia Dobrej Wiadomości. Swoje wpisy zamieścili tam m.in.: Jolanta Kwaśniewska, Szymon Peres, Rafał Olbiński, Zygmunt Kubiak, Jan Tyszkiewicz. Księga ma zostać opublikowana w 2010 r.
„Bad news is a good news”

Codziennie jesteśmy zasypywani masą informacji. Więcej jest dobrych czy złych? Które są ważniejsze? Jakich wolimy słuchać? Czy pogoń za sensacją, cierpieniem i brutalnością można zastąpić uśmiechem, życzliwością, optymizmem, tolerancją? Opinie są, jak zwykle, podzielone. Niektórzy dziennikarze szczerze zainteresowali się projektem DDW, inni na pytanie, czy to dobry pomysł, odpowiadają, że nie, ponieważ „Bad news is a good news”; złe wiadomości lepiej się sprzedają, budzą większe emocje, są wyraziste.
Podobnie jak trzy dni sprzątania świata niewiele zmienią w naszym środowisku, jeżeli nie zmieni się przy tym ludzka mentalność, tak jeden dzień z „dobrymi” wiadomościami może się zagubić wśród pozostałych 364 zdominowanych przez informacje „niedobre”. Ale może jednak warto? Jeśli masz dobrą wiadomość – podziel się nią z innymi!

Patronat nad DDW objęli: UNESCO, Instytut Lecha Wałęsy, Biblioteka Narodowa, Ministerstwo Kultury, Wyższa Szkoła Kadry dla Europy, ARS POLONA, Dom Kultury Śródmieście.

Więcej informacji na stronie: www.ddw.org.er.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

*e-maila, SMS-a* - dlaczego wymyślono kategorię "potocznie"? A oficjalnie - *e-mail, SMS* (biernik)... Zatem artykuł jest w tonie języka potocznego...
*„Bad news is a good news”* - nie jestem orłem z ang., ale jeśli *bad news* to liczba mnoga, to powinno być "are", a ponadto "a" dajemy przed liczbą pojed. Ale to tylko moje uwagi jako laika w tym języku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.09.2006 08:42

ZŁE WIADOMOŚCI LEPIEJ SIĘ SPRZEDAJĄ. Niestety. Zauważyłem, że gdy zamieszczę na portalu informację o pobiciu, kradzieży, czy morderstwie, statystyki diametralnie rosną w górę. Przykre, ale prawdziwe. Ale są tez techniki, które umożłiwiają przekształcenie "dobrej wiadomości" w "sensacyjną". Ale to już jest bardziej psychologia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ttak bardzo czekałam na dobrą wiadomość cały dzień i nie nadeszła. Żadna! Może tyko tyle, że brat z żoną szczęśliwie wylądowali w Egipcie, ale to już tak na siłę... :)
Miałam dziś jechać na ryby jeżeli by pogoda była nie najgorza. Pogoda nawaliła. Jednak nie dałam za wygraną. Chciałam kupić namiot, pod którym mogłabym się skryć w razie ulewy. Niestety, w całej Warszawie namiotów brak. Tak więc siedzę przy komputerze i użalam się nad sobą :) To pewnie kara za to, że sama nikomu żadnej dobrej wiadomości nie sprzedałam :)
Czy ktoś z Was miał zaszczyt słuchać dziś dobrych wieści?? Proszę mnie w tej chwili podnieść na duchu! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajny pomysł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aaaa, to dopiero jutro! No to się uspokoiłam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja niestety miałam najgorszy dzień w ostatnim półroczu :( Jest dopiero 19.00 więc liczę na to, że przez te pozostałe kilka godzin ktoś coś miłego mi powie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.