Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3741 miejsce

Dzień dobry, Marilyn. We Wrocławiu zobaczymy wystawę zdjęć gwiazd Hollywood autorstwa Miltona H. Greene'a

Wystawa "Dzień dobry, Marilyn. Ikony Hollywood z obiektywie Miltona H. Greene'a" zostanie otwarta 4 lipca we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej we Wrocławiu. Odwiedzający zobaczą 142 fotografie hollywoodzkich gwiazd: Marylin Monroe, Elizabeth Taylor, Sophii Loren czy Grace Kelly.

 / Fot. Milton H. Green/reprodukcja Paweł Relikowski (AIP)Te zdjęcia pokazują Marilyn Monroe, gwiazdę filmową lat 50. i 60. zeszłego stulecia. Milton H. Greene był świetnym fotografem, uważnym obserwatorem świata mody i filmu, współpracującym m.in. z pismami "Look", "Harper's Bazaar" i "Vogue".

- To piękne, prawdziwe fotografie w różnych formatach, na rozmaitych rodzajach papieru fotograficznego, z opisami, pieczątkami, podpisami - mówił Marek Stanielewicz, kustosz kolekcji, podczas pierwszej, wiosennej prezentacji części zdjęć w Hali Ludowej. - Marilyn to oczywiście przede wszystkim aktorka, czująca oko obiektywu i przyzwyczajona do pozowania, ale nie dajmy się zwieść. Namawiam do wejścia głębiej w obraz - bo czasem można tam zobaczyć zagubioną dziewczynę, w której oczach widać niepewność, nieme pytanie, potrzebę potwierdzenia swojej wartości - opowiadał.

Właścicielem 3298 fotografii, kupionych za ponad 6 mln zł przez Wrocław, jest Hala Ludowa, ich depozytorem Archiwum Państwowe, które będzie służyć pomocą w konserwacji, zapewni jak najlepsze warunki przechowywania, będzie dbać o stan zachowania zdjęć, a także o ich bezpieczeństwo (kolekcja nie może opuścić granic Polski).

Wystawa to 142 fotografie, które ich autor zrobił od lat 50. do 80. XX wieku. Obok Marilyn na zdjęciach są m.in.: Anita Eckberg, Kim Novak, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Joan Collins, Cary Grant, Jane Fonda, Grace Kelly, Alberto Giacometti - szwajcarski rzeźbiarz i malarz surrealistyczny, Andy Warhol - znany twórca pop-artu, Melina Mercouri - grecka piosenkarka i aktorka, Jacqueline Bisset, Ivy Nicholson - jedna z gwiazd Andy'ego Warhola), Marlena Dietrich, Audrey Hepburn, Frank Sinatra, Liza Minelli, Richard Burton.

Fragment prezentowanej kolekcji to także wybrane zdjęcia reportażowe, fotografie artystyczne, mistrzowskie sesje z modelkami oraz zdjęcia ukazujące życie towarzyskie nowojorskiej socjety.

- Grace Kelly pokazana na zdjęciu nie jest posągowa, tylko prywatna - opowiada Marek Stanielewicz. Zdjęciom towarzyszyć będzie scenografia w klimacie tamtych lat: inscenizowana garderoba, kamery, wózek kamerowy, światła, różowy cadillac z 1957 roku.

Czytaj także: "Powrót do przyszłości" nie doczeka się kontynuacji. Robert Zemeckis nie zgadza się na kolejne filmy z serii


Wystawę będzie można oglądać za darmo. - Chcemy ją pokazać szerokiej publiczności bezpłatnie, dlatego taka jest formuła pierwszej odsłony - mówi Bożena Rudyk, rzecznik prasowy Hali.

Wystawa "Dzień dobry, Marilyn. Ikony Hollywood z obiektywie Miltona H. Greene'a" zostanie otwarta 4 lipca we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej. Potrwa do połowy sierpnia.

Małgorzata Matuszewska (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I owe 6 milionów złotych jest przedmiotem nieustającego sporu wśród mieszkańców Wrocławia.
Wybiorę się na wystawę, na pewno. Będę mogła wówczas odpowiedzieć na pytanie: czy warto było zapłacić tyle pieniędzy za fotografie? A może lepiej, rozsądniej było przeznaczyć tak dużą kwotę na wybudowanie np. kilku żłobków?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.