Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11784 miejsce

Dzień dobry, to ja twój inteligentny dom...

Dom może być przystanią, symbolem zamożności albo śmiałym pomysłem architekta. A czym jest inteligentny dom?

Jak działa inteligentny dom. / Fot. Piotr FedykOdkąd ludzie posiedli umiejętność budowania domów, prześcigali się w wymyślności architektonicznej, bogactwie wyposażenia i wielkości. Architekci od tysiącleci puszczali wodze fantazji i starali się zaspokoić najdziwniejsze zachcianki swoich zleceniodawców. W dzisiejszych czasach, technologia pozwala zrealizować dowolnie zwariowany projekt architektoniczny, ale dla wielu to za mało.

Coraz popularniejsze filmy SF, spowodowały, że pojawili się ludzie, chcący posiadać w swoich domach namiastkę technik przyszłości. W latach 70. w Stanach Zjednoczonych, specjaliści od marketingu wymyślili pojęcie inteligentnego domu. Na początku, "inteligencja" była tylko sloganem reklamowym. Kilka kamer TV i monitorów, włączniki oświetlenia na klaśnięcie dłońmi, automatycznie otwierające się drzwi i alarm z (obowiązkowo!) migającym wyświetlaczem, było reklamowane jako szczyt nowoczesności.

Wraz z rozwojem techniki mikroprocesorowej, "inteligencja" domów zaczęła się urzeczywistniać. Coraz więcej instalacji i urządzeń było włączanych do zintegrowanego systemu sterowania budynkiem. Nie bez znaczenia był wzrost świadomości ekologicznej. Dom musiał być nie tylko nowoczesny ale również energooszczędny. Ogrzewanie i chłodzenie domu, oświetlenie, system alarmowy, nagłośnienie i telewizja, zaczęły współdziałać i to przy optymalnie niskiej energochłonności.

Spadek cen wyrobów elektronicznych spowodował, że inteligentny dom nie był zarezerwowany tylko dla najbogatszych, ale również dla zamożniejszej klasy średniej. Szczyt rozwoju miał miejsce w latach 90. Unifikacja sposobów komunikacji między urządzeniami różnych producentów, poprawił elastyczność stosowanych urządzeń. Rozwój internetu pozwolił właścicielowi kontrolować swój dom z drugiego końca świata. Szybki rozwój technologii bezprzewodowych ułatwił obsługę i uprościł instalacje wewnątrz budynku.

Dzisiaj nikogo nie dziwi kamera internetowa, za pomocą której kontrolujemy nianię, pozostawioną z naszą pociechą. Możemy nasz "myślący dom" obsługiwać z przenośnego urządzenia PDA (palmtopa), telefonu komórkowego czy laptopa. Po zalogowaniu możemy zmieniać temperaturę w pomieszczeniach, włączyć lub wyłączyć światło, gniazdka, kontrolować stan systemu alarmowego, przeciwpożarowego, obserwować obraz z kamer umieszczonych wewnątrz i na zewnątrz domu.

Jeśli podczas naszej nieobecności zaczęła przeciekać pralka - system poinformuje nas o tym zdalnie. Jeśli włączymy telewizor, to oświetlenie zostanie automatycznie przełączone w tryb optymalny dla oglądania telewizji. Jeśli słońce będzie zbyt intensywne, żaluzje przymkną się zmniejszając zyski ciepła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

moj dom moze nie jest jeszcze w pełni inteligentny ale zrobiłam z mężem ostatnio kilka unowoczesnień. zaczęło się od tego że denerwował mnie wielki termostat od pieca na scianie w salonie. Po długich poszukiwaniach znalazłam nowoczesny włącznik (nazywa się Berker B.Cube) do sterowania temperaturą i dodatkowym przyciskiem pod który podłączyliśmy rolety. Jest mały jak zwykły włacznik do światła. Do kompletu dokupiliśmy wszystkie gniazdka i a tradycyjne włączniki zastapiliśmy ściemniaczami obrotowymi. Całośc wygląda super i przede wszystkim mam teraz bardzo duzo róznych mozliwości oświetlenia. naprawde polecam takie zabawy swiatłem

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.09.2009 12:52

Lubię wszystko co inteligentne :) A najbardziej mnie rajcują rozwiązania ekologiczne i wykorzystanie takich źródeł energii, jak słońce i wiatr i deszcz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

w swojej poprzedniej pracy sprzedawałem takie rzeczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.