Facebook Google+ Twitter

Dzień Działkowca w POD "Ziemia Bytomska"

Współautorzy: Barbara Podgórska

Rudzcy działkowcy bawili się na dorocznym Dniu Działkowca.

 / Fot. Adam K. PodgórskiW sobotę świętowali działkowcy z POD "Ziemia Bytomska" w Nowym Bytomiu. To jeden z najstarszych ogrodów działkowych na Śląsku, powstały w 1932 roku. I największych. Składa się z 245 ogródków, skupionych w jednym kompleksie położonym w centrum Rudy Śląskiej. Najstarszy z działkowiczów, Franciszek Pachula ma ponad osiemdziesiąt lat, a swój ogródek pielęgnuje od lat pięćdziesięciu.

Trzydzieści lat posiadają ogródek Weronika i Stefan Kubistowie. - Nie wyobrażam sobie życia bez dnia na działce – twierdzi pani Weronika. - Bez względu na pogodę. - Minęły czasy kiedy ogródki stanowiły dla niektórych rodzin podstawę egzystencji - opowiada prezes Czesław Susek – Tu uprawiono różnorodne warzywa, hodowano kury, kaczki, króliki, nutrie, nawet świniaki.

 / Fot. Adam K. PodgórskiTeraz nie ma takiej potrzeby, choć niektórzy nadal trzymają kury i króliki, rzadziej gołębie. Obecnie ogródki spełniają przede wszystkim funkcje rekreacyjne. Wśród kwiatów i zieleni wypoczywają przede wszystkim dziadkowe z wnukami. Młodzi co najwyżej wpadają na grilla.
Jozef Nawój z rudzkiej Delegatury Polskiego związku działkowców informuje, że plagą na działkach są włamania i kradzieże. W sezonie ginie kilkadziesiąt liczników wody i innych urządzeń wodociągowych. Złodzieje wykręcają kurki, by zdobyć mosiądz, spieniężany na złomowiskach, by mieć za co kupić wódkę.

Dzień Działkowca był okazją do podsumowania wyników plebiscytu na najładniejszy ogródek. 10 użytkowników otrzymało wyróżnienia i nagrody w postaci praktycznych narzędzi działkowych. Odbyła się również loteria fantowa. Humorów nie popsuła nowobytomskim działkowcom nawet brzydka pogoda.
 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.