Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18759 miejsce

Dzień Dziecka, czyli wielkie święto małych ludzi

Współautorzy: Barbara Podgórska

Dzień Dziecka ustanowiono w 1952 roku za sprawą starań organizacji The International Union for Protection of Childhood, zajmującej się zapewnianiem bezpieczeństwa i ochrony dzieci na świecie.

Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym
Że dziecko to także człowiek
Tyle że jest mały.

[Marcin Brykczyński: O prawach dziecka]

DD w Rudzie Śląskiej / Fot. Stowarzyszenie PrzystanekDzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie, świętem szczególnym, tak sympatycznym i powszechnym, że nikogo do niego przekonywać nie trzeba. W Polsce i w około 120 innych krajach datę obchodów Dnia Dziecka ustalono na 1 czerwca. Datę tę jako Międzynarodowy Dzień Dziecka zatwierdził UNICEF.

Ale na przykład we Francji czy we Włoszech, Dzień Dziecka, a jednocześnie Dzień Rodziny, przypada tradycyjnie w święto Trzech Króli. W Japonii, oficjalne obchody ustanowiono w 1948 roku również na 1 czerwca, ale od wieków obchodzono tam w dniu 3 marca święto dziewczynek Hina Matsuri i 5 maja święto chłopców Tango no Sekku. W Turcji Dzień Dziecka zbiega się z narodowym Świętem Niepodległości wyznaczonym na 23 kwietnia.

Wypada w tym miejscu dodać, że UNICEF (United Nations International Children’s Emergency Fund, od 1953 roku United Nations Children’s Fund, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom powstał z inicjatywy Polaka, doktora Ludwika Reichmana, w dniu 11 grudnia 1946 roku w wyniku uchwały Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Głównym celem UNICEF jest pomoc dzieciom na całym świecie w zakresie wyżywienia i ochrony zdrowia, praca dla ich dobra oraz rozwijanie oświaty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.06.2010 09:32

Panie Adamie

5*za cały artykuł, za przytoczoną sentencję


Pamięć o Tych Dzieciakach*:

Jassem - 1 roczek
Clara Sophie - 2 lata
Sana - 3 lata
Mateus - 3 lata.
Philipe - 5 lat.
Andras - 7 lat.
Alexander - 11 lat


* Zginęli rok temu 1.06.2009 w katastrofie Air France 447 lecącego z Rio de Janeiro do Paryża (na pokładzie było 228 pasażerów). Maszyna spadła do oceanu.
Pamięc o Wszystkich

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* To już jutro. :-) :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.