Facebook Google+ Twitter

Dzień Flagi Narodowej na Placu Zamkowym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-02 12:36

W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego w Warszawie uroczyście wciągnięto flagę państwową. Dowódcy wyróżnionych jednostek wojskowych otrzymali nadane przez prezydenta certyfikaty i flagi.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział podczas uroczystości, że polska flaga jest pięknym wspomnieniem historii, wyzwaniem, ale także dumą i radością z wydarzeń minionych i przyszłości. Przypomniał, że tworzące flagę barwy biała i czerwona pochodzą od białych sukien i amarantowych wstążek noszonych w czasie Sejmu Wielkiego przez Polki. Bronisław Komorowski podkreślił, że biało-czerwona flaga "wyraża jedność narodu, trzeba ją czcić, wielbić i szanować, myśleć o niej w charakterze wielkiego doświadczenia narodowego". Ale przy tym - jak zaznaczył - "ważne jest, by w tym myśleniu było jak najwięcej miejsca na radość".

Podsekretarz stanu w resorcie obrony narodowej Stanisław Komorowski powiedział, że wywieszenie flagi na wieży Zamku Królewskiego jest wyrazem naszego przywiązania do tradycji i historii Polski: - Patrząc na tę flagę patrzymy na historię polskiego oręża, przypominamy sobie wielkie zwycięstwa, ale przypominamy sobie również chwile tragiczne, kiedy jej wywieszanie było zakazane, a za jej wywieszanie Polacy niejednokrotnie płacili najwyższą cenę - mówił Stanisław Komorowski.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak wręczył podczas uroczystości na Placu Zamkowym dowódcom ośmiu jednostek i instytucji wojskowych flagi państwowe przyznane przez prezydenta. Są to:
17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbora - Muśnickiego,
1. Brzeska Brygada Saperów im. Tadeusza Kościuszki,
Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych,
6. Oliwski Ośrodek Radioelektroniczny Marynarki Wojennej im. admirała Arenda Dickmana,
1. Pułk Specjalny Komandosów,
Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk,
Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej im. gen. bryg. Franciszka Sznajde
oraz 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia.

Uroczystość na Placu Zamkowym zakończyły defilada i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

Wieczorem (godz. 18) w Katedrze Polowej Wojska Polskiego na ulicy Długiej biskup polowy generał dywizji Tadeusz Płoski odprawi mszę świętą z okazji uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Święta Flagi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.