Facebook Google+ Twitter

Dzień Kobiet czy „Dziyń Wesołego Chopa”?

Współautorzy: Barbara Podgórska

Wokół tego święta urosło tyle nieporozumień, tyle przekłamań, tyle zafałszowań, odwołujących się nawet do argumentów ideologicznych i politycznych, ze warto pokusić się, bez liczenia na sukces wprawdzie, o ich wytłumaczenie.

Paciorecznik dla Ew / Fot. Barbara PodgórskaPrzez ulice, przez aleje
tłum się toczy roześmiany...
W rękach róże, tulipany
i narcyzy, i żonkile.
Tyle barw i kwiatów tyle,
tu różowo, tam błękitnie!
Czy ulica cała kwitnie?
A wtem Jaś przypominał sobie:
„Przecież to dziś Święto Kobiet!”.

[Wanda Grodzieńska]

Najmłodszym w tradycji polskiej "świętem miłości", nie licząc Dnia świętego Walentego, jest Dzień Kobiet, przypadający na 8 marca. Wokół tego święta urosło tyle nieporozumień, tyle przekłamań, tyle zafałszowań, odwołujących się nawet do argumentów ideologicznych i politycznych, ze warto pokusić się, bez liczenia na sukces wprawdzie, o ich wytłumaczenie.
Dla wielu ludzi, zwłaszcza młodych, nie dysponujących gruntowną wiedzą, za to ulegających błędnym hasłom, jest, czy raczej był Dzień Kobiet, gdyż nie obchodzi się go teraz oficjalnie, świętem "komunistycznym" czy wręcz "sowieckim’" Na nic nie pomagają tłumaczenia, że po raz pierwszy obchodzono je nie w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, ale w najbardziej kapitalistycznym państwie świata – Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej czyli w USA!

Tam właśnie 20 lutego 1908 roku doszło do wielkich manifestacji wznieconych przez organizacje feministyczne, domagające się praw wyborczych dla kobiet, ale także wielu innych uprawnień ekonomicznych i politycznych. Rzecz zaczęła się jednak wszystko znacznie wcześniej i też w USA, gdzie walka o prawa kobiet była pierwotnie związana z abolicjonizmem. w 1848 roku feministki zgromadzone w Seneca Falls w stanie Nowy Jork uchwaliły „Declaration od Sentiments and Resolitions”, dokument postulujący równość praw kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia publicznego. W 1857 roku pracownice przędzalni bawełny w Nowym Jorku wszczęły bunt, żądając skrócenia czasu pracy i płac równych z mężczyznami. Właściciel fabryki, dążąc do uniknięcia rozgłosu sprawy, zamknął protestujące kobiety w pomieszczeniach roboczych. Nieoczekiwanie wybuchł pożar. Zginęło 129 kobiet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ten arcik tez jest fajny: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielu sobie nie przypomni o dzisiejszym święcie.
Jak słychać w mediach typu radio, telewizja o Dniu Kobiet? Czy nie mniej niż o Walentynkach? Jeżeli tak to wyraźnie amerykanizujemy się, zamiast umiędzynarodowić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za zdrowie pań, za zdrowie - PANOWIE na zdrowie.
:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.