Facebook Google+ Twitter

Dzień Milczenia. Porozmawiajmy!

18 kwietnia obchodzony jest w tym roku jako Dzień Milczenia. Bo właśnie do ciszy i milczenia zmuszane są żyć lesbijki, geje, biseksualiści oraz osoby transseksualne. Akcja organizowana m.in. prze AI ma przeciwdziałać takiej dyskryminacji.

Akcja ta odbywa się już od ponad 10 lat w Stanach Zjednoczonych. Inicjatywa już kilka razy była przenoszona w polskie realia, jednak nigdy na większą skalę. W tym roku Dzień Milczenia ma być "czymś większym". A to za sprawą sieci aktywistów Amnesty International, Kampani przeciw Homofobii oraz szerokiej grupie osób prywatnych.

– Wiemy na pewno, że akcja odbędzie się w Łodzi, Toruniu i Lublinie. Mamy też sygnały z innych miast o osobach zainteresowanych taką formą wyrażenia swojego sprzeciwu – mówi Wiadomościom24.pl jeden z działaczy Amnesty International na Śląsku. – 18 kwietnia o godzinie 16.30 zbierzemy się w Łodzi na Pasażu Schillera oraz o godzinie 15 w Lublinie na deptaku od strony ul. Litewskiego, na ul. Krakowskie Przedmieście. Na Śląsku się chyba nie uda – dodaje.

Szymon Niemiec. Fot. LeeAndrewWiadomości24.pl rozmawiały o akcji ze znanym działaczem gejowskim oraz dziennikarzem obywatelskim – Szymonem Niemcem. Niemiec był też organizatorem I Dnia Wolności.

Wiadomości24: Dlaczego wciąż konieczne jest organizowanie takich imprez?

S. Niemiec: – Dlatego, że wciąż są ludzie, dla których problem homofobii nie jest widoczny. Nadal dla wielu to, że ktoś jest dyskryminowany, stanowi raczej powód do radości niż do smutku. I właśnie tym ludziom należy ciągle uświadamiać, że "inny" nie oznacza gorszy.

Nie wszystkich przekonacie. W dużej mierze tych którzy was obrażają i poniżają. Choćby osoby z Młodzieży Wszechpolskiej...

– Nie chodzi o przekonanie tych, którzy są zaślepieni i podążają drogą dla nich jedynie słuszną. Nie chodzi także o przekonanie przekonanych. Wszystkie tego typu akcje społeczne tak naprawdę mają dotrzeć do tych, którzy są obojętni. Bo to właśnie od tej naprawdę ogromnej większości zależy los nas wszystkich. Młodzież Wszechpolska idzie swoją drogą. Oni potrzebują dla siebie wroga, a my (homoseksualiści - red.) jesteśmy świetnym można powiedzieć "zastępczym Żydem". Akcje kierujemy je do tych, którzy są obojętni. Ich chcemy przekonać, zmusić do myślenia, zaktywizować społecznie. Bo Oni, tak samo jak My, tworzą to społeczeństwo – kończy Niemiec.

Głos na temat Dnia Milczenia zabrali także młodzi ludzie, członkowie apolitycznej organizacji, MłodaRP. W przesłanym Wiadomościom24.pl oświadczeniu Zarząd MłodejRP stwierdza:

"Stowarzyszenie MłodaRP wspiera wszelkie inicjatywy obywatelskie, a w szczególności przygotowywane przez młodych ludzi. Niewątpliwie taką inicjatywą jest "Dzień Milczenia" organizowany przez aktywistów Amnesty International. Mamy nadzieję, że "Dzień" wspomoże budowę demokratycznego i równego społeczeństwa w Polsce. Będziemy "trzymać za to kciuki".

Łódzka Grupa ds. Edukacji Amnesty International przeprowadzi także specjalne warsztaty poświęcone tematyce antydyskryminacyjnej. – Warsztaty te są okazją do dyskusji o dyskryminacji i uprzedzeniach. Dają możliwość wysłuchania innych ludzi, analizy swoich własnych poglądów, rozmowy na tematy, na które brakuje często miejsca w naszym życiu – brzmi zachęcenie zaprezentowane na stronie Dnia Milczenia (dzienmilczenia.blox.pl).

Pierwsza "tura" warsztatów miała miejsce 14 i 15 kwietnia. Druga dopiero nastąpi - 21-22 kwietnia w godzinach 10.000 - 14.000 na Wydziale Nauk o Wychowaniu, ul. Pomorska 46/48. Warto przyjść!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.